Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Brigáda na Červeňáku

15. 12. 2007

Sobotu 15. 12. vyhlásil Vojťák před měsícem jako pracovní, neb cítil potřebu dát budování nových kluboven patřičné tempo. V sobotu ráno zatápím v klubovně a se zájmem čekám, kdo že dorazí. Práce tu je nachystané dlouhý seznam: vyvozit suť, uklidit zadní místnost, poskládat tam vybourané cihly, poklidit dovezené dřevo, uklidit hromadu dřeva u klubovny, vykácet šípkový keř, zarovnat terén po výkopech kabelu a vody, udělat rozvod vody a odpadů, zabetonovat podlahu na WC, vybourat dveře a díru zazdít, zazdít dveře do chodby, udělat schody v terénu na příchodu ke klubovně, využít vytopené místnosti a vymalovat ji. Ještě není ani 8 hodin a je tu Šmudla. Poté dorazil pan Procházka (tatínek od Ondry a Honzy) a pustil se do instalatérské práce. V 8 hodin tu byl také Vojťák, Čmelda, Radim, Čára a Žižka. Poslední dvojici musím obzvlášť pochválit, i když na domečku v Kohoutovicích je jistě také dost práce, přesto přišli pomoci Starobrňákům. V 10 hodin ještě dorazil Pů, v poledne, zároveň s příjezdem Tomáše, přišel i Apríl. Víc už se neobjevil nikdo. A tak je jasné, že ze seznamu prací zase až tolik položek neubylo. Čára se Žižkou vzorně nasekali a nařezali hromadu větví, zlikvidovali šípek, ostatní se zabývali vyvážením sutě a rovnání cihel. Po příjezdu Tomáše se odnosilo dovezené dřevo a pytle s maltou, Tomáš se pustil do rovnání terénu, což činil s pečlivostí jeho vlastní, takže po výkopech v okolí domečku již není ani veta. Pustili jsme se také do budování přístupového schodiště, dokončení čehož zabránil postupný odchod účastníků a blížící se tma.

Pravda, schůzky mohou být kdekoliv, myslím, že není mnoho chlapců, kterým by vadilo, že na Křížkovského není v okolí příroda, že po roce provozu není dosud vymalováno, že tam nebyly nástěnky, že tam byly rozbité omítky, že tam jsou plné odpadkové koše, že tam je na zemi pravidelně plno bláta a papírků, že na záchodě, kam chodí, stále nesvítí světlo. Je možné, že když se přestěhujeme na Červeňák, také by bylo mnohým jedno, že tam nepoteče voda, na záchod budou chodit do křoví, že není vymalováno, že nikdo v klubovně nezatopí a tudíž tam sedí v kožichu a rukavicích, že v okolí klubovny je nepořádek. Od toho tu jsme my – činovníci, patroni, rádci, abychom klukům nám svěřeným vštípili také smysl pro krásno, pro odpovědnost, pro službu druhým. Kéž by se nám to dařilo ještě o trochu lépe. Jinak by asi nebylo možné, že zatímco někteří na Červeňáku při zvelebování již strávili desítky hodin, jiní zde ještě ruku k dílu nepřiložili. Mnoho času již na to nemají, 15. ledna chceme slavnostně za přítomnosti ředitele nemocnice MUDr. Rychnovského, otce Pavla Opatřila a vedení našeho střediska klubovny otevřít. V jakém budou stavu, to bude záležet na každém z nás. Ano, také je možnost vše o týden, měsíc či rok odložit, ale tím bychom asi pro výchovu mnoho neudělali.

Takže bych chtěl závěrem pochválit všechny, co v sobotu přišli, musím také moc pochválit Šmuka za zajištění dřeva, myslím, že máme na rok o topení vystaráno. Díky.

Vašek

01_brigada_cervenak 02_brigada_cervenak 03_brigada_cervenak 04_brigada_cervenak 05_brigada_cervenak

Novější zápis: Předávání Betlémského světla ve Vídni (15. 12. 2007)
Starší zápis: Dřevo do kluboven na Červeňák (12. 12. 2007)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44