Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Vlčácký víkend na Mlýně

9.–11. 6. 2006

Opět tu je začátek června a u vývěsky se scházejí vlčátka s obrovskými batohy. Čeká je totiž Vlčácký víkend, v pořadí již 12. tradiční víkendová akce naší smečky, spojená s přenocováním bez maminek, vařením, hrami, výletem, zkoumáním jeskyní, poznáváním kytek a stromů, balením, překonáváním útrap z putování s batohem ve vedru či dešti. Taková generálka na tábor. Letos se takových odvážlivců sešlo 16.
Spacáky se odevzdaly Karlovi do auta a šlo se. Po 50 metrech si František zkoušel vybrečet, že by mu snad s batohem někdo pomohl, avšak marně. Kňourání na mě neplatí, jeho nožka byla již zdravá a tak nebyl důvod mu nějak cestu ulehčovat. Smyslem Vlčáckého víkendu naopak je poznat, co v kom vězí. A tak jsme již v pohodě dorazili na Mlýn – skautskou základnu v překrásném údolí Říčky u Ochozu. Zabydlili jsme se na pokojích, něco zahráli, navečeřeli. I zde se ukázala snaha několika jedinců nehrát fair-play. Tak jako na táboře, i zde požaduji, aby všichni měli stejné podmínky. Tudíž i stravování. A tak platí, že večer se všichni rozdělí o zbylé zásoby z domova s ostatními a potom už máme všichni stejnou krmi. Zase se našel jedinec, který si svoji tatranečku schoval pro případ „horších časů“ a smlsnul si na ní tajně, až se jeho mlsnému jazýčku zachtělo.
Večer nás čekala noční hra. Nejdříve jsme si vyzkoušeli po jednotlivcích cestu nočním lesem. Nutno podotknout, že pro někoho jít 50 metrů po lesní cestě sám byl úkol nad jeho síly. Potěšili ti, kteří se o to pokoušeli vícekrát a nakonec se jim to podařilo – např. malý Vašík. Jiní s tím měli problémy větší, pod záminkou, že jim někdo na cestě ukradl botu, se s vřískotem opakovaně vraceli (ukázalo se, že si neuměli botu zavázat a prostě ji ztratili). Je mi líto, že tito „hrdinové“, zkažení počítačovými horory a filmy typu Mumie (nemile mě překvapilo, kolika vlčátkům rodiče tuto pohádku pro dospělé povolili rodiče v televizi sledovat) už asi s obtížemi budou moci někdy vychutnat krásu nočního lesa. Následovalo honění světýlek po lese, bludičky byly zdárně dostiženy a šlo se spinkat.
V sobotu ráno někoho opět překvapilo, že rozcvička je jen v trenýrkách. I přes ranní deštík to však nakonec všichni zvládli a zasedlo se ke snídani. Housky se salámem či marmeládou do kluků jen padaly. Počkali jsem, až z mraků vyleze sluníčko a šlo se na výlet. Kytky, stromy, mapa, buzola, karbidka, jeskyně – to všechno jsme objevovali a poznávali. Vyzkoušeli jsme si každý ukrojit svůj krajíc chleba (a zase je trošku ostuda, když s výmluvou, že doma na to mají stroj, neumí desetiletý kluk ukrojit pořádný krajíc). Také otvírání konzerv s paštikou byl pro někoho problém. Rodičové, nečekejte, že Vaše kluky naučíme všechno my! Následoval návrat na Mlýn, hry, čtení, jízda na obří koloběžce, večeře. Nudle s makem a ananasový kompot až na výjimku všem chutnal. Večer všichni ulehli a za chvíli se neslo Mlýnem jen spokojené odfukování. V neděli ráno se hned po budíčku začalo s balením a úklidem. Poté následovala snídaně – kakao s vánočkami. A už se šlo do Ochozu na mši sv.
Po návratu se gruntovalo, což se neobešlo u některých bez potyček či neslušných výrazů – z toho usuzuji, že někomu je doma ledacos tolerováno, v naší smečce tomu tak však nebude. Špagety na oběd všem chutnaly, někteří jedinci ale cítili potřebu nechat si je na horší časy a v ešusu je odnášely domů. Je jim přáno! A už se šlo domů a přesně podle plánu v 17 hodin jsem dorazili k vývěsce.
Možná, že líčení této akce se Vám zdá zbytečně zdlouhavé. Ale aby tato akce měla smysl, byl bych rád, abyste věděli, co se tam dělo a s jakými problémy jsme se museli vypořádat. Vaše případné připomínky či dotazy rád vyslechnu a s Vámi proberu. Celkově jde říci, že já jsem zase mohl kluky poznat o něco lépe v situacích, které na schůzce nenastanou. A proto jsem rád, že jich letos na Mlýně bylo tolik. A kdo letos nebyl, za rok počátkem června je Vlčácký víkend XIII.

Vašek

01_vlc_vikend_2006 02_vlc_vikend_2006 03_vlc_vikend_2006 04_vlc_vikend_2006
05_vlc_vikend_2006 06_vlc_vikend_2006 07_vlc_vikend_2006 08_vlc_vikend_2006
09_vlc_vikend_2006 10_vlc_vikend_2006 11_vlc_vikend_2006 12_vlc_vikend_2006
13_vlc_vikend_2006 14_vlc_vikend_2006 15_vlc_vikend_2006 16_vlc_vikend_2006

Novější zápis: Předtáborová brigáda ve Valdíkově (23.–24. 6. 2006)
Starší zápis: Krajské kolo Závodu vlčat a světlušek v Brně Líšni (3. 6. 2006)

Pondělí 25. 1. ’21
svátek slaví Miloš

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 31. ledna 2020 ve 14.26