Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Jarní prázdniny Mamut 2009

21.–28. 2. 2009

Sobota
Přijeli jsme na faru do Třemešné a sněhu bylo až po kolena. Probíhala seznamka a odnášení jídla a pití nahoru do kuchyně. Seznámili jsme se též se stolním fotbalem a pinecárnou. Potom byla procházka: vylezli jsme na kopec, zkoulovali jsme se a zase jsme slezli z kopce. Přišli jsme mokří a byla noc.

Neděle
Dopoledne probíhala Púanova přednáška o pravěku, byla velice zajímavá a poučná. Následovala mše a po mši oběd. Odpoledne jsme zašli do lesa a sháněli jsme dřevo na výrobu házecích klacků – oštěpů. Potom bylo bobování. Nádherný den.

Pondělí
Dopoledne byl úžasnej program – ze sněhu jsme stavěli bunkry a následovně jsme o ně svedli velkolepou bitvu. Potom bylo zpívání vodrhovaček a oběd. Po polední siestě jsme šli rozdělávat oheň pomocí pazourků a jinejch kamennejch vymoženin. Po večeři bylo kasíno, všechno jsem prohrál.

Úterý
Na rozcvičce jsme si měli protáhnout hlavně nohy, prej, že je budem potřebovat. Měli pravdu, vydali jsme se totiž na celodenní výlet. Bylo toho spousta k vidění, ale jelikož má tato kronika jen pár set stran, asi by se to sem nevlezlo. Po dlouhém chození jsme si opekli kuřecí maso a chvalme Boha za to, že jsme to všichni ve zdraví přežili. Bylo velice chutné. K vidění toho bylo opravdu dost, třeba srnci, mrtvý krávy, mrtvá sojka, živá kočička a taky přemírou živý pes. Byli jsme i v Polsku. Zpátky jsme se zadarmo svezli vlakem – hodnej průvodčí.

Středa
Dopoledne jsme vyrazili na louku stavět iglú. Protože nás bylo hodně a měli jsme chuť a energii, tak nám šla práce od ruky. Celkem jsme vytvořili tři sněhové místnosti. Dolů k faře jsme to sjeli po lopatách či bobech. Je popeleční středa, a proto byla k obědu kaše nasucho. Odpoledne jsme na faře pomohli se dřevem a díky dobrému kolektivu mě i tato práce bavila. Po dřevě jsme hráli hru s názvem soud. Soudce byl Púan a já byl neúspěšný obhájce a advokát žalujícího bambusu. Tento den hodnotím a mírně nadprůměrný.

Čtvrtek
Dopoledne nás Vojťák seznámil se základy fotografování. Něco jsme se přiučili a byli jsme povoláni k tomu, abychom udělali dokument o životě v pravěku. Byli jsme rozděleni do tří skupin a nejvíc se to podařilo té mé, protože jsme měli souvislý a vtipný dokument. Po obědě jsme se opět pokoušeli rozdělat oheň bez sirek a mně se to povedlo – pilník, křemen/pazourek, troud, seno a je to. Vyráběli jsme potom horkovzdušný balóny, náš při marném pokusu shořel na zemi. Večer měl Vojťák přednášku o tom, jak vyvolávat černobílé fotky, vskutku zajímavá přednáška, jen škoda, že jsem usnul hned na začátku.

Pátek
Toto dopoledne jsme se konečně vydali lovit mamuta. Vzali jsme si s sebou nože, oštěpy a jiné ostřelovačky. Púan nás vedl, strategicky jsme se rozdělili a až jsme spatřili mamuta, tak jsme ho umlátili. Horší než lov byla samotná doprava mamuta, byl totiž těžkej asi jako Jiřík Müllner. No prostě těžkej jak sviňa. Po obědě jsme šli kreslit mandaly na uvolnění – barevný kolečka. Zajímavej program, skoro až nezáživnej. Po barvení koleček jsme šli ven a úspěšně jsme vypustili do luftu další balóny. Aspoň tyhlety letěly. Zpívali jsme písničky a pak následovala romantická večeře při svíčkách, akorát v asi dvaceti lidech. Po večeři jsme hráli záživné infantilní hry, potom jsme se pomodlili a šli jsme spinkat.

Sobota
Shrnu to stručně. Uklidili jsme to, sbalili jsme se, hodili jsme pecen chleba do pusy, odjeli jsme vlakem a všichni jsme se přátelsky rozloučili.

Účast: Martička, Jo-Jo, Bára, Bambus, Anička, Andula, Lída, Dany, Vojťák, Mikeš, Pú, Jiřík, Cvrček, Hroch, Žižka, David, Pepa a já.

Psal Olan

Cesta vlakem Průzkum okolí Průzkum okolí Udílení jmen Hra na poznávání
Přednáška o pravěku Přednáška o pravěku Výroba oštěpů Bobování Bobování
Kořínky Příprava na boj Souboj kmenů Po bitvě Smaltování lžiček
Modelování Domino Kasino Kalčo Cesta na východ
Cesta na východ Kaple v Bučávce Příprava ohně Pečení ulovené zvěře Pečení ulovené zvěře
Kostel v Pelhřimovech Polský Pielgrzymów Polský Pielgrzymów Cesta do Slezských Rudoltic Nádraží v Rudolticích
Večeře Masáže Jeskynní malby Stavba iglú Stavba iglú
Stavba iglú V iglú Iglú zvenku Stavba palestinského stylu Skokánek
Kytary Pomoc s dřívím Pomoc s dřívím Pravěký soud Pravěký soud
Atlantida – mamut Atlantida – základy focení Dokument o pravěku Dokument o pravěku Dokument o pravěku
Rozkřesávání ohně Rozkřesávání ohně Pokreslování balónů Mikešovy narozeniny Výroba balónů
Výroba balónů Vyvolávání fotek Vyvolávání fotek Lov mamuta – strategie Ulovený mamut
Foto s úlovkem Transport do jeskyně Mandaky Lakros Lasu
Vypouštění balónů Pravěká hostina Šarády Pamětní lístek Odchod na vlak

Novější zápis: Družinový výlet Ostřížů (6.–7. 3. 2009)
Starší zápis: Výlet Hnědé šestky do Mariánského údolí (14. 2. 2009)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44