Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Střediskové závody o Černou Busolu „U borovice“

28. 3. 2009

Modrá smečka vlčat
Třináct dobře připravených a bojechtivých vlčat z Modré smečky se v sobotu 28. března 2009 sešlo na zastávce u hájenky, aby opět změřili své síly s jinými vlčáckými smečkami našeho střediska. Autobusem jsme dorazili k borovici a připravili se k závodu. Vystartovaly dvě hlídky – Mravenci a Gepardi. Lukáš zachránil Hnědou smečku, aby mohla postavit na startovní čáru též dvě hlídky. Přestože některé úkoly nedopadly nejlépe a kupříkladu na zdravovědě kluci omotávali odřeninu elastickým obvazem, byli jsme při vyhlašování výsledků mile překvapeni. Obsadili jsme krásné druhé a třetí místo z celkového počtu 7 hlídek. Po vyhlášení jsme se ještě občerstvili a vyrazili k Žebětínskému rybníku zahrát pár her a prohlédnout si labutě, kachny a potápky.
Účast: Ondřej Vošmera, Ondřej Petržela, Radar, Bedla, Pavel, Drak, Klaun, Lost, Pepa, Lukáš, Fíša, Šmirgl, Číňan, Vodík a Kovboj.

Vodík

Hnědá smečka vlčat
V sobotu 28. 3. 2009 jela Hnědá šestka na střediskové závody O černou buzolu do Bystrce. Po týdenních deštích a slotě konečně vysvitlo sluníčko, takže bylo škoda toho nevyužít. Na startu kromě čtyř hlídek světlušek se postavilo také 7 vlčáckých hlídek, z toho bylo 6 z našeho oddílu, byl to tedy bratrovražedný boj. I když již dopředu bylo jasné, že vítězství se nenechá ujít elitní hlídka Zelené šestky složená z nejstarších a nejzkušenějších vlčat, která v minulém roce úspěšně prošla okrskovým, krajským i celostátním kolem vlčáckého závodu, o další posty se muselo tvrdě bojovat.
Na trati v jarní přírodě u Kočičího žlebu na osmi stanovištích si kluci vyzkoušeli svoje dovednosti ve vyhledávání informací, kuchařském umění (přiznám se, že zrovna poznávání koření nepovažuji osobně pro vlčata a světlušky za nejdůležitější), vztah k přírodě, manuální zručnost, fyzickou zdatnost, první pomoc, logické myšlení a řešení problémových situací. Nakonec se obě hlídky Hnědé šestky dostaly až do druhé poloviny výsledkové listiny, 4. a 5. místo určitě není žádným úspěchem, ale důležitá byla účast a získání zkušeností. Příští rok to všem zase Hnědá šestka natře!

Vašek

Luňáci
Jednoho krásného rána dne 28.3. jsme se sešli v 8.00 na Hájence a odjeli na závod o Černou buzolu na zastávku „U borovice“ u Žebětína, kde jsme měli sraz se všemi závodícími. Potom jsme měli sraz, kde jsme zpívali skautskou hymnu a, kde nám řekli pravidla závodů. Vyrazili jsme!
Byla to zajímavá zkušenost. Nebyli jsme zrovna nejlepší,ale alespoň víme, jak příště nato :-). Plnili jsem úkoly jako například poznávání informací, kuchařské dovednosti, první pomoc, a podobně…
Účast: Fanek, Lapka, Vřískal, Sob a Vojta a na stanovištích Cvrček, Čára, Myšák, Žižka, Medvěd.

Lapka

Lišáci
Sešli jsme se, nebo spíše scházeli jsme se postupně v zatáčce U borovice v Žebětíně. Z naší družiny se dostavili, žel Bohu, pouze dva členy (Vojta + Tomáš) a rádce a podrádce. Ostatní byli skláceni chorobami všeho druhu. Vzhledem k tomu, že tomu tak bylo i u Svišťů a dokonce i u družiny ze 41. oddílu – Velbloudů, byli jsme nuceni z této všehochuti stvořit jeden tým.
Závod byl koncipován tak, že kromě standardních stanovišť, se plnily i tzv. „Brány“. Brány prověřovaly schopnosti a smysly jednotlivých závodníků. Trasa byla letos velmi krátká a tím pádem nebyly žádné větší kubovací kauzy. Závod se nakonec vydařil, poněvadž naše směs nakonec získala druhé místo ve skautském pořadí. Jako odměnu jsme získali poukaz, který jsme proměnili za dvě čokolády a sáček bonparů. Den byl krásný a slunečný a čekalo na nás jedno z prvních prosluněných sobotních odpolední.

Ostříži
Sraz byl v 8.00 u vývěsky na Mendláku. Sešlo se nás tam celkem dost a složili jsme i závodní družinu z šesti členů: Olana, Janka, Jirky, Honzy a mě.
Na nástup jsme zase přišli, jak všichni říkali, pozdě, ale přijeli jsme dřív než Vašek s Vlčaty, takže úspěch. Po krátkm nástupu jsme se vysvlékli z krojů a bylo odstartováno. Na první stanoviště jsme závodili s Luňákama, ale výhra patřila nám. Na stanovišti jsme měli zjistit odpovědi na otázky. Dále se pokračovalo na druhé stanoviště, kde se určovalo, z čeho se vaří jaká jídla. Od tam jsme vyrazili na rostliny, stromy a tak. Dále se pokračovalo přes čtvrté stanoviště, kde jsme ovšem měli přijít jako poslední. Na následujícím stanovišti jsme posvačili, protože byla fronta, ale taky se na nás dostalo. Když jsme přišli k Púovi, hned nám vysvětlil, co máme dělat (krizová situace). Odtud nasvačení jsme se vydali na sedmičku. Zde jsme hráli takovou hodně logickou hru s mikádem. Ovšem zdravotka byla ještě lepší. Nejdříve jsme dostali čísla a kdo měl nejmenší, samozřejmě že já, tak dělal raněného. Asi bych ve skutečnosti umřel. Na předposledním stanovišti naše družina stavěla takovou budovu a bylo to hodně na postřeh. A konečně na posledním měli jsme každý o sobě napsat, na co se hodíme aniž bychom se předem domluvili, ovšem, že Olan neslyšel a začali jsme se domlouvat. Zanedlouho přišel však vedoucí a utl to. Když se dopsalo, každý šel na jiné stanoviště podle toho, kdo koho kam napsal. Já jsem například byl na Japonské zručnosti, moc mi to nešlo poskládat nějaký lodičky, ale dostal jsem šest bodů z deseti. Dál jsem pokračoval do cíle, kde jsme měli smluvený sraz. Když jsem došel, ještě chyběl Honza. A konečně došel a my jsme šli nahlásit, že jsme komplet hotoví. Dlouho po tom, co jsme došli, se začali shromažďovat ostatní družiny. My jsme se neustále smáli Martičce, jaký má neustálý respekt mezi vlčaty a světluškami. Avšak zanedlouho ona chtěla po nás, abychom udělali nějaké světlušce hobla (měla narozeniny). My jsme nabídku přijali pod podmínkou, že ona udělá kozu a jí se nechtělo. Nakonec byla světluška o ni stejně omlácená (cha, cha, cha).
Na úplný závěr byl nástup s vyhlášením, ovšem že jsme byli první! Cesta nazpět byla zajímavá, museli jsme se všichni namačkat do autobusu. Oni by někteří šli na šalinu, ale bylo jich málo. Na Mendláku se naše družina rozloučila. O výhru se třeba podělíme na schůzce.
Účast: moc skautů a skautek a vlčat a světlušek; od nás Olan, Janek, Hroch, Honza a Jiřík.

Hroch

01_cerna_busola 02_cerna_busola 03_cerna_busola 04_cerna_busola 05_cerna_busola
06_cerna_busola 07_cerna_busola 08_cerna_busola 09_cerna_busola 10_cerna_busola
11_cerna_busola 12_cerna_busola 13_cerna_busola 14_cerna_busola 15_cerna_busola

Novější zápis: Oprava žebětínské klubovny (4. 4. 2009)
Starší zápis: Výlet „až na konec světa“ (13.–15. 3. 2009)

Úterý 18. 5. ’21
svátek slaví Nataša

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 17. května 2021 v 16.07