Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Skautská pouť v Předklášteří

25. 4. 2009

Hnědá šestka
V sobotu 25. 4. 2009 jsem se vydali na tradiční pouť skautů brněnské diecéze ke svátku sv. Jiří. Na ranní sraz dorazila vzorně téměř všechna vlčata, jen Honzík Z. se někde zadrhl a připojil se k nám až před poutní mší, takže musel celý den bojovat v řadách dívčího oddílu. Díky ochotným rodičům jsem se přesunuli rychle auty na Hlavní nádraží, což bylo, jak se ukázalo, pro Hnědou šestku dosti důležité. Na rozdíl od mnoha jiných družin, které jely až pozdějšími vlaky, jsme tak stihli do Tišnova přijet zároveň s Modrou šestkou již kolem 9. hodiny, takže jsme měli čas se v klidu nasvačit, jako první se zaregistrovat, přečíst si legendu připravené hry, promyslet trasu našeho hledání pidimužíků a jejich zpráv.
V čas startu jsme mohli už skutečně vyrazit na trať, což nám získalo drahocenné minuty náskoku. Díky všímavým zrakům vlčátek jsme tak plnili nalezením záludně ukrytých kartiček jedno okénko zprávy po druhém, na stanovištích získávali body od mužíčků s čepičkami za splnění úkolů. Zkrátka, kluky hledání bavilo, když je po několika hodinách již bolely nožičky, tak příliš neremcali a tak jsme jako jedni z mála našli v jednom z dvorků i ukrytého krále pidimužíků. Spokojeně jsme dorazili do kláštera, kde jsme se občerstvili, podívali se po okolí a za ušetřenou desetikorunu z vybraných peněz na jízdné jsme si v cukrárnu koupili zmrzlinu. Na slavnostním nástupu zaplnilo rozsáhlé nádvoří kláštera kolem čtyř stovek skautů a skautek od batolat až po důstojné starce.
Nejdříve jsme se navzájem představili a potom už začalo očekávané vyhlašování výsledků hry.
V mladší kategorii – což byla vlčata a světlušky, jsme z 28 skupinek obsadili první místo, což se nám vlčatům myslím ještě nikdy v historii nepodařilo, možná před 15 lety. Nutno podotknout, že kohoutovická Modrá šestka si také nevedla špatně, byli hned vedle nás na 2. místě. Ale to hlavní nás teprve čekalo. Došlo k předávání putovní ceny za absolutní vítězství. Nikdy v historii se nestalo, že by tuto trofej získal někdo jiný než hlídka starších a mnohem zkušenějších skautů či skautek. Tentokrát bylo vše jinak, všímavost, vytrvalost, i vůle k přemáhání (ono vydržet několik hodin putovat ve vedru podle plánku a hledat ukryté zprávy chtělo hodně pevné vůle) byla tentokrát mnohem větší u těch mladších, a tak se stalo, že vůbec poprvé získala tuto trofej vlčácká družinka – a to zrovna naše Hnědá šestka!
Kluci si za svůj výkon, kdy porazili téměř 40 dalších hlídek, zaslouží pochvalu, poznali, že opravdovou cenu má jen to, co je stojí hodně úsilí. A to byl vůbec ten nejdůležitější smysl této hry. Po poutní mši svaté v překrásném gotickém kostele jsme již vesele pospíchali na vlak, abychom, přesně podle plánu, dorazili v 18.15 hod. na Mendlák.

Vašek

Modrá šestka
Letošní skautská pouť se konala v Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Naše pouť však začala již v Brně, když jsme dobíhali na vlak. V Tišnově pak hra započala. Naším úkolem bylo najít asi 35 pidimužíků. Jak se po čase ukázalo, někteří pidimužíci byli velmi dobře ukryti a tak nás trochu potrápili. Kolem poledne už bylo jasné, že všechny pidimužíky objevit nestihneme a tak jsme začali pracovat na plánu „B“ – totiž výběru nejkratší trasy do cíle cesty. V areálu kláštera se shromáždili stovky skautů a naše 11členná smečka se ztratila jako kapka v moři. Po vydatném obědě v podobě párečků jsme si mohli vyzkoušet několik lanových aktivit a zahrát několik her. Na slavnostním nástupu se s námi pozdravil generální vikář O. Mikulášek a pogratuloval nám k pěknému umístění. Vždyť Gepardi vybojovali v kruté konkurenci 28 skupinek krásné 4. místo a Mravenci dokonce místo 2. Po mši svaté v nádherném chrámu nás čekala cesta domů.
Účast z modré smečky: Ondřej Vošmera, Ondřej Petržela, Radar, Bedla, Pavel, Drak, Klaun, Lost, Pepa, Šmirgl, Číňan, Vodík a Kovboj

Vodík

Luňáci
Poté, co jsme vlakem dojeli do Tišnova, jsme se rozdělili na několik skupinek a začala hra po Tišnově, jejímž cílem bylo najít co nejvíce obrázků s pidimužíkem.
Během hry se postupně přidala i ta část oddílu, co jela na kolech. Hra probíhala po celém městě a přilehlém okolí. Nakonec jsme všichni doputovali do přilehlého kláštera Porta Coeli, kde následovalo vyhodnocení a mše svatá, na které část Luňáků ministrovala. Celou hru vyhrála Hnědá
šestka, jenž si také odnesla putovní oltář. Součástí programu bylo i občerstvení.
Účast: já, Čára, Vřískal, Fanek, Medvěd, Lapka, Vojta

Žižka

Ostříži
Cyklopouť do Předklášteří
Sraz byl v 7.00 na zastávce Přístaviště. Odtud jsme jeli kolem přehrady přes les po klikatých a hrbolatých turistických stezkách, dále jsme pokračovali pořád po červené kolem Svratky. Cestou Olan přeletěl přes řidítka a nějak se mu pokazilo kolo. Kola jsme museli dokonce i přenášet přes vodu, no a nakonec jsme dojeli i do Tišnova. V Tišnově u nádraží jsme se zapsali do hry a šli jsme hledat skřítky jak namalované, tak živé. U živých jsme měli plnit úkoly a u namalovaných byla hesla, hesla se sbírala a skládal se z nich text. Potom jsme jeli pro jednoho namalovaného skřítka a Olan píchl duši. Všichni se to snažili opravit, ale nešlo to. Až bylo dost hodin, tak jsme odjeli do Předklášteří. V Předklášteří jsme čekali na vyhodnocení hry, Vašek s vlčátky vyhráli „kredenc“ (otevírací obraz) a potom jsme šli na mši. Domů jsme jeli já s Olanem vlakem a ostatní na kolech. Pouť se nám vydařila.
Účast: Olan, já, Janek a Hroch

Zapsal DJ

01_sk_pout 02_sk_pout 03_sk_pout 04_sk_pout 05_sk_pout
06_sk_pout 07_sk_pout 08_sk_pout 09_sk_pout 10_sk_pout

Novější zápis: Výlet parním vlakem do Lednice (9. 5. 2009)
Starší zápis: Misijní koláč v Kohoutovicích (19. 4. 2009)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44