Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Výlet parním vlakem do Lednice

9. 5. 2009

Hnědá šestka
V sobotu jsme si dali sraz mimořádně v 9 hodin na Hlavním nádraží. To proto, že nás za odměnu za naši snahu při Tříkrálové sbírce čekala cesta historickým vlakem do Lednice. Na prvním nástupišti již tiše oddechovala připravená krasavice – parní lokomotiva i s řadou historických vagónků.
Nejprve jsme se uvelebili v krásném dřevěném oddíle vlaku, potom jsme si postupně chodili prohlížet lokomotivu. Všechna ta velká kola, táhla, písty, šoupátka, ojnice, trubice i trubičky, hodiny, kotel i velkou pec. Zapózovali jsme před fotoaparáty a snažili se příliš neumazat. Sotva jsme se opět usadili na sedadlech, zamávali jsme maminkám a za velkého houkání vlaku vyjeli. Po dvou hodinách jsme vystupovali na konečné v Lednici. Zatímco všichni cestující vlaku se vydali na sever k zámku a minaretu, naše vlčata dala přednost předválečnému opevnění jižní hranice. Vlezli jsme do několika pevnůstek, prohlédli si či vylezli na strop několika dalších. Potom už jsme zamířili k zámku, abychom byli také „u toho“.
Podívali jsme se na krásné parky, rybníky, navštívili jsme exotické akvárium s piraňami, želvami, krokodýly a jinými plovoucími více či méně vybarvenými havěťmi. Také jsme si prohlédli čelist velryby, do tlamy té obludy by se vešla celá naše šestka.
Cestou na vlak jsme se ještě zastavili u cvičeného orla a potom už jsme opět pospíchali obsadit to nejlepší místo ve vagónu. Někteří si ještě odnesli na památku pravé černé uhlí z Ostravy, které ukořistili na tendru lokomotivy, zakoupili si na památku pohlednici a jelo se domů. No, cesta zpět byla již pro některé asi dosti dlouhá, cítili potřebu si krátit čas běháním po chodbách vlaku, nejlépe i s kusy uhlí. A tak na železničním náspu u Rakvic, vyhozena z okna vlaku už poněkud znervóznělým Vaškem, skončila jedna z památek na tuto jízdu. Naštěstí se brzy na obzoru objevilo panorama Brna, zaskřípaly brzdy a rodiče si bujarou drobotinu rozebrali. Oblastní Charito Brno, díky za krásnou akci!

Vašek

01_parni_do_lednice 02_parni_do_lednice 03_parni_do_lednice 04_parni_do_lednice 05_parni_do_lednice
06_parni_do_lednice 07_parni_do_lednice 08_parni_do_lednice 09_parni_do_lednice 10_parni_do_lednice

Novější zápis: Okrskové kolo Svojsíkova závodu (16. 5. 2009)
Starší zápis: Skautská pouť v Předklášteří (25. 4. 2009)

Pondělí 24. 1. ’22
svátek slaví Milena

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 31. ledna 2021 v 7.35