Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Tábor „Divoký Západ“ Lesní Jakubov

6.–26. 7. 2003

Je tomu již téměř rok a půl, kdy jsme dostali tip na nové tábořiště poblíž obce Lesní Jakubov nedaleko Náměště nad Oslavou. Po sehnání všech možných úředních povolení a absolvování několika brigád na vyhlédnuté louce přišel okamžik pravdy – první tábor na tomto místě. Poprvé od obnovení našeho oddílu v roce 1990 jsme stáli před úkolem postavit na zelené louce kompletní tábor včetně příslušenství (na předchozích pronajatých tábořištích se stavěly pouze stany).
Již od 1. července fungovala stavěčka, tvořená vedením oddílu, rovery a nejstaršími skauty. Materiálu, který bylo potřeba odvézt z Brna, bylo skutečně požehnaně a nákladní auto značky Liaz praskalo ve švech. Jen co jsme na louce vyložili konstrukci na jídelnu, spousty dřeva, latríny a další věci uložené do té doby na klášterní půdě nebo žebětínské faře, odjeli jsme do Zubří u Nového Města na Moravě (jedno z našich předchozích tábořišť) pro stanové podsady, které tam byly dlouhá léta uloženy. No a potom se již pracovní proces rozběhl naplno. Jako z vody rostla jídelna, stany i další stavby. Většina stavěčky podávala vpravdě stachanovské výkony. Vše tedy bylo připraveno na vypuknutí samotného tábora.
Zahájili jsme jej v neděli 6. července jako obvykle mší svatou v bazilice na Mendlově náměstí. Po příchodu na tábořiště a rozdělení stanů se ještě dodělaly zbývající drobné práce a táborový život mohl začít naplno. Nutno podotknout, že letošní tábor ozdobila velmi vydařená celotáborová hra na téma Divokého Západu, za jejíž realizaci patří bratrům Kunovi, Čmeldovi a Vodíkovi velký dík. Denně jsme tak mohli potkávat drsné rančery, šerify, barmany a také bandity, nosící kolty proklatě nízko. Ovšem nejen celotáborovou hrou živ jest skaut. Táborníci si mohli dále vyzkoušet program po brněnských družinách, zaměřený povětšinou na plnění různých bodů skautské či vlčácké stezky. Absolvovali jsme jednodenní i dvoudenní výlety a v úmorných vedrech přišlo obzvláště vhod koupání v nedalekém rybníku. K silným zážitkům patřil také slavnostní oheň, při kterém několik našich bratrů složilo vlčácký či skautský slib, závěrečný táborák zase obzvláštnily humorné scénky našich vlčat a skautů. A počasí? To k nám bylo letos velmi milostivé, protože téměř nezapršelo a obloha byla skoro pořád azurově modrá. Ale co naplat, tři týdny utečou jako voda. Poslední dva dny byly věnovány bourání a balení. Po složení materiálu v bývalém jakubovském kravíně jsme se mohli vydat domů.
Myslím, že letošní tábor nám všem dal hodně. Poprvé jsme si vyzkoušeli, jaké to je stavět a bourat úplně všechno. Učili jsme se žít v kolektivu, učili jsme se kamarádství a vzájemné ohledupnosti, učili jsme se odříkání. Troufám si tvrdit, že to byl vydařený tábor. A za to patří všem, kteří se podíleli na jeho realizaci, ale i všem skautům vlčatům, jejich rodičům a dalším podporovatelům obrovský dík.

Rep

Novější zápis: Roverský cyklovýlet (10.–15. 8. 2003)
Starší zápis: Brigáda na tábořišti (1.–3. 5. 2003)

Pondělí 24. 1. ’22
svátek slaví Milena

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 31. ledna 2021 v 7.35