Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Jak jsme byli ve finále Svojsíkova závodu

30. 10. – 1. 11. 2005

V pátek 30. října v 11 hodin se na Hlavním nádraží schází dvě skupinky skautů a skautek – za chvíli odjíždějí do Lanškrouna, kde je čeká celorepublikové finále Svojsíkova závodu. Kluci z 91. oddílu a děvčata z 41. oddílu reprezentují nejen svoje středisko Řehoře Mendla a celé skautské Brno, ale i celý Jihomoravský kraj. Stále svítí slunce, ale než dojedeme do Svitav, už prší. I Lanškroun nás přivítal přívaly deště, vytahujeme pláštěnky či deštníky a pospícháme na patřičné místo dle pokynů pořadatelů. Zaregistrováni, dostáváme klíče a jdeme se ubytovat. V pěkných dřevěných chatkách rekreačního střediska se nám moc líbí. Také jídlo je výborné, nemá to chybu. Přestává pršet, rozhlížíme se kolem, dolaďujeme poslední znalosti, kdo ví, co budeme zítra při závodu potřebovat.
V sobotu ráno vše halí mlha, sluníčko ale stále více a více zvědavě nakukuje a potom celý den krásně svítí. Slavnostní nástup, kontrola vybavení a na start. Potom celých pět hodin od stanoviště ke stanovišti. A pořadatel si na nás vymyslel samé lahůdky – ale vše se nějak zvládlo. Tu se ztratil bodík, tam celá desítka, tam se nám podařilo získat plný počet. Uf! Už jsme v cíli, honem jídlo, za chvíli nás čeká mše, potom nástup a ještě večeře, následuje táborák, spát se jde až kolem půlnoci.
Ráno honem balit, uklidit chatku, na snídani, naložit batohy a ve slavnostním průvodu až na hlavní náměstí. Tam nás zdraví hejtman i starosta, vyhrává hudba. A už se vyhlašují výsledky. Poslední nejsme, to by byla ostuda! Ani čtrnáctí, třináctí… Už jsme v první desítce! Potom přijde trochu zklamání – 9. místo družina Tygrů z Brna. No nic, na víc jsme letos neměli, však jsme tady poprvé. Třeba o nás ještě někdy uslyšíte. To děvčata z 41. oddílu byla veselejší. Ani šesté, ani páté místo… Poslední čtyři hlídky jdou na pódium – kdopak bude na kterém místě? Pořadatelé konečně vyřknou ortel – na 4. místě Rosničky z 41. oddílu! Ale kdo by nebral tak pěkné umístění. V jásotu se už přeslechne, že vyhrála děvčata z Tábora a chlapci z domácího Lanškrouna. Sotva se rozdají diplomy a ceny, začíná pršet. A tak se s námi Lanškroun loučí stejně, jak nás přivítal. Ale my jsme bohatší o spoustu zážitků a hlavně – byli jsme při tom.

Vašek

Novější zápis: Výlet Tygrů do okolí Blanska (12. 11. 2005)
Starší zápis: Brigáda ve Valdíkově (28.–29. 10. 2005)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44