Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Předání Betlémského světla – Vídeň

10. 12. 2005

Každoročně v předvánočním čase čeká na brněnské skauty milá povinnost, a sice přivést z Vídně do ČR Betlémské světlo. Tato iniciativa vznikla v roce 1986 v zemském studiu rakouského rozhlasu a televize (ORF) v Linci. Roku 1989 se světlo poprvé objevilo na našem území, když jej na pražské nádraží přivezli z Rakouska naši exilové skauti. Od roku 1990 až do současnosti je vstupní branou Betlémského světla pro ČR město Brno. Princip je každý rok stejný. V průběhu listopadu zapálí tzv. „dítě světla“ v betlémské jeskyni, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, plamen, který pak letecky přepraví do Rakouska. V půli prosince je v jednom z vídeňských kostelů světlo předáno skautským delegacím, které se pak až do Vánoc starají o jeho distribuci po svých zemích.
Den D tentokrát připadl na sobotu 10. 12. 2005. Autobus, ve kterém nemalou část osazenstva tvořili zástupci našeho střediska, se vydal na cestu již za ranního kuropění, a tak jsme brzy dopoledne dorazili do jedné z kluboven vídeňských skautů, kde jsme na chvilku našli azyl v podobě teplého čaje a výborných vánoček. Poté jsme se již vydali na procházku centrem rakouského hlavního města. Aspoň zběžně jsme si prohlédli katedrálu sv. Štěpána, Hofburg a vánoční trhy před radnicí. Ve 14 hodin začal v kostele sv. Leopolda na předměstí Floridsdorf zlatý hřeb programu. Při ekumenické bohoslužbě zde bylo národním skautským výpravám předáno Betlémské světlo. Po skončení obřadu si ještě někteří členové naší delegace vyměnili se zahraničními sestrami a bratry krojové součástky a jelo se domů.
Betlémské světlo bude nyní hořet v několika skautských domácnostech a v sobotu 17. 12. 2005 bude tento novodobý symbol Vánoc rozvezen vlaky po celé naší vlasti.

Rep

Novější zápis: Silvestr v Ostrově (28. 12. 2005 – 1. 1. 2006)
Starší zápis: Netopýří zimní výlet (3. 12. 2005)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44