Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Kostely 2010

1.–10. 8. 2010

Sešli jsme se v neděli po poledni na hlavním nádraží. Po několikahodinové cestě strávené v chodbičce EC Hungaria a přestupu v Děčíně jsme vystoupili v České Kamenici, kam si pro nás dojel Marcel a dovezl nás na faru v Srbské Kamenici. Protože už bylo dost pozdě a také Marcel byl unavený, ubytovali jsme se a šli brzo spát.
V pondělí ráno jsme byli seznámeni s náplní našeho pobytu a vyjeli jsme do Markvartic. Zdejší kostel (který byl ještě několik let zpátky pouze ruinou beze střechy) už byl z větší části opraven a první naší prací bylo zakopání zemnícího drátu hromosvodu po obvodu kostela. Protože kostel není z nejmenších a v úterý jsme kvůli dešti na faře čistili staré oltáře a malovali chodbu, vydržela nám tato zábava až do středy. Po večerech jsme relaxovali u kytary a při hraní taroků nebo Osadníků.
I ve čtvrtek jsme pokračovali v Markvarticích, tentokrát hloubením výkopu pro vodu a přívod elektřiny. Při práci jsme měli mnoho příležitostí k meditaci nad metaforou „ashes to ashes, dust to dust“. Kopání bylo ztíženo faktem, že výkop šel přes rozpadající se, ale zato velmi širokou hřbitovní zeď. I tato práce nám trvala více dní a byla přerušena až deštivým počasím, které přišlo během pátku.
V sobotu od rána nepřestávalo pršet, a tak jsme se pustili alespoň do líčení kotelny vápnem. Mezitím se v údolí rozvodnila říčka Kamenice a hladina nastoupala tak, že zaplavila obě příjezdové cesty. Marcel spolu s panem farářem byli v tu dobu na křtu a nemohli se tak dostat zpátky. Odpoledne byla na několik hodin přerušena elektřina, což vyřadilo i čerpadlo na vodu. Naštěstí byla dodávka obnovena a fara se tak mohla stát útočištěm některých obyvatel níže položených domů, zatímco jiní byli evakuováni vrtulníky. Večer však zhasli nadobro a tak nezbývalo než jít brzy spát.
V neděli bylo hlavní náplní čekání na to, až opadne hladina, a sledování dalších předpovědí a po Marcelově návratu též domlouvání úklidových prací. K večeru přijela početná posila ze Zlína a společně jsme strávili večer písněmi proti trudomyslnosti.
V pondělí jsme se rozdělili do dvojic a pomáhali jsme v odklízení naplaveného písku a jiného nepořádku u domů v blízkosti říčky.
Protože se náš pobyt již blížil k závěru, přenechali jsme práce nově nastupující skupině a naplánovali na úterý alespoň krátký výlet po Českém Švýcarsku. Tak jsme navštívili Velkou i Malou Pravčickou bránu, hrad Šaunštejn a povodní poničené Soutěsky. V podvečer jsme byli dovezeni do Děčína na vlak a po několika hodinách jsme dojeli zpátky do Brna.
Akce se účastnil Radim, Haplo, Hroch a já.

Vojťák

kostely_01 kostely_02 kostely_03 kostely_04 kostely_05
kostely_06 kostely_07 kostely_08 kostely_09 kostely_10
kostely_11 kostely_12 kostely_13 kostely_14 kostely_15
kostely_16 kostely_17 kostely_18 kostely_19 kostely_20
kostely_21 kostely_22 kostely_23 kostely_24 kostely_25
kostely_26 kostely_27 kostely_28 kostely_29 kostely_30

Novější zápis: Zahajovací schůzka oddílu (6. 9. 2010)
Starší zápis: Máme nová oddílová trička (13. 7. 2010)

Neděle 18. 4. ’21
svátek slaví Valérie

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 5. dubna 2021 ve 20.04