Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Ostřížská víkendovka v Lechovicích

25.–27. 3. 2011

V pátek jsme uvedli naše téma: českoslovenští parašutisté a jejich atentát na Heydricha. Hned po výstupu z autobusu je čekala složitá mise, která vedla jejich kroky na základnu v Lechovicích (místní faru). Byli seznámeni se svým posláním a k večeru se posilnili dobrým jídlem. Ke sklonku dne byl proveden polní soud s důstojníkem Vojtěchem Procházkou za vylodění na špatné pláži. Ještě v noci museli kvůli bombardování Londýna rychle uniknout a dostat se do bezpečí.
Sobotní ráno jsme vyběhli na rozcvičku a trénovali jsme základní povely. Následoval výcvik ve skotských horách a plížení se přes německé hlídky. Po obědě přišla na řadu přednáška o samopalech. Konečně nastala ta očekávaná chvíle – atentát na Heydricha, který projížděl autem, oni ho sestřelili a následně museli utíkat před Němci, kterých bylo plné auto a začali je pronásledovat. Polovinu jich pozavírali do vězení a zbytek mužstva je musel osvobodit a v cestě jim opět stály hlídky. Mise byla úspěšná a večer následoval slavnostní přípitek pomerančovým nápojem. Také se dozvěděli, jaký měl tento atentát důsledek. Po úspěšné misi bylo večer kasíno za vydělané libry. Den jsme ukončili ztišením v nádherném kostele Lechovic.
V neděli jsme se nasnídali a vyrazili na mši. Pak bylo „dobývání kostela“. Němci obléhali jejich zabarikádovanou místnost a byla jich několikanásobná přesila – stále další a další, nebylo východiska, z toho plynulo ponaučení z minulosti o krutém konci hrdinů. Následně se snažili přepravit co nejvíce předmětů přes hlídky ke své základně, a tak je uchránit pro původní majitele. Uklidili jsme faru a odjeli zpět do Brna.

Olan

01 02 03 04 05
06 07 08 09 10

Novější zápis: Výlet Lišáků s nácvikem na závody (26. 3. 2011)
Starší zápis: 65. výročí založení oddílu – březen 2011 (15. 3. 2011)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44