Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Roverská výprava do Walliských Alp

16.–19. 6. 2011

„V horách člověk roste rychleji“ …tuto větu nalezneme v knížce Marka Orka Váchy – Modlitby argentinských nocí. S rovery jsme se touto větou inspirovali a rozhodli trochu poporůst a opět vyrazit pokořit nějaký ten vrchol. V Rakousku jsme již byli, tak přišel čas na změnu.
Ve čtvrtek 16. 6. jsme osedlali rudého fiata a vyrazili do Švýcarska do Walliských Alp k hoře zvané Dom (4545 m. n. m.). Abychom se po cestě nenudili, začalo nás trochu zlobit auto, naštěstí jsme po návštěvě autoservisu zjistili, že se s námi přestala kamarádit pouze pneumatika a tak jsme po výměně mohli pokračovat k cíli naší cesty.
První aklimatizační noc jsme strávili za deště ve výšce 2500 m. n. m a doufali, že se počasí umoudří. Neumoudřilo! Když jsme dalšího dne dorazili do Randy, vytrvale pršelo a předpověď počasí nebyla o nic milostivější. Jednohlasně jsme se ovšem shodli, že vyrazíme. Po šestihodinovém pochodu jsme se dostali z výšky 1400 m. n. m. na místo našeho základního tábora nad chatu Domhütte do výšky 3140 m. n. m. Zde již nepršelo a bylo možné rozložit stany. Radost nám téhož dne udělal výhled na nejhezčí horu alp Matterhorn a odpolední sluníčko, které usušilo naše mokré svršky.
Další den jsme věnovali aklimatizační výpravě na nedaleký vrchol 3740 m. n. m. a nácviku vytahování z ledovcových trhlin. Do spacáků jsme lezli již v šest hodin, jelikož budíček byl v nekřesťaské dvě hodiny ráno.
K dobytí vrcholu jsme se vydali dle plánu. Po dvouhodinovém pochodu po ledovci jsme se dostali k nejnáročnější pasáži – čekal nás hřebínek Festijoch. Cestu přes jeho strmé stěny jsme hledali skoro tři hodiny a dle našeho časového plánu jsme začali hodně nestíhat. V sedm hodin ráno jsme konečně našli cestu, kterou se dal hřebínek vylézt, po hodině šplhání jsme se dostali na jeho vrchol, kde jsme se však rozhodli otočit a zahájit sestup. Sestup byl o poznání lehčí, ovšem sluníčko již rozmočilo nový sníh a my začali pomalu provlhat zespodu. V táboře nás čekal zasloužený odpočinek a návštěva tří Nizozemců a dvou Poláků, kteří se rozhodli na další den také zkusit štěstí a horu pokořit.
Další den z rána jsme se z našeho horského tábora odebrali k autu a na cestu domů.

účast: Jirka, Standa, Šakal, Divoš

Divoš

svycarsko_1 svycarsko_2 svycarsko_3 svycarsko_4 svycarsko_5
svycarsko_6 svycarsko_7 svycarsko_8 svycarsko_9

Novější zápis: Bylo nás pět… (předtáborový puťák) (17.–19. 6. 2011)
Starší zápis: Svišti na Krajském kole Svojsíkova závodu (10.–12. 6. 2011)

Sobota 20. 8. ’22
svátek slaví Bernard

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 20. srpna 2022 v 7.42