Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Silvestr 2006 v Ostrově u Macochy

28. 12. 2006 – 1. 1. 2007

Už je to tak, rok 2006 skončil definitivně v propadlišti věků a vlády se ujal letopočet poněkud bondovský – 2007. Jejich přelom se skupina 15 roverů a rangers z 91. a 26. oddílu (pravda, sám se asi za rovera můžu označovat už pouze z piety) rozhodla strávit na trošku ošuntělé, ale o to roztomilejší faře v Ostrově u Macochy, tedy v samém srdci Moravského krasu. I když po loňské ladovské zimě přišla letos do našich krajů zatím jen její velmi vzdálená příbuzná, dokázal přítomný kolektiv, že i za těchto okolností lze strávit příjemný konec roku ve znamení zábavy i vzájemného poznávání se.
Celá akce začala ve čtvrtek, a to vpravdě silvestrovsky. Na brněnském nádraží nám předvedl kulturní vložku jeden z veselých obyvatel zdejších laviček či okenních parapetů, který se představil jako Karel Gott. Brzy jsme odhalili, že se by Mistr asi těžko přestěhoval z Bertramky do nádražní haly a že se tudíž pravděpodobně jedná o Karlova zoufalého obdivovatele, který by se možná vešel do Hvězdné pěchoty v Superstar. Po této zábavné epizodě a téměř pozdním příchodu nejmenovaného člena výpravy jsme se mohli vydat na cestu, která nás bez větších problémů dovedla až do Ostrova. Po zdárném ubytování jsme vyrazili na první obhlídku sympatického městysu a jako první nás upoutalo místní fotbalové hřiště, kde jsme se snažili honbou za „kulatým nesmyslem“ zavzpomínat na mistrovství světa v kopané, které bylo jednou z nejvýznamnějších událostí končícího roku. Pravda, chvílemi naše činnost připomínala spíše paralympiádu (zejména v podání autora tohoto článku), ale to nijak nenahlodalo společné odhodlání. Později dorazili na faru Honza s Mikešem, kteří s námi strávili jeden den a na první večer si připravili i nějaký ten program. Jak už to na silvestrovských akcích bývá, nešli jsme spát hned po Večerníčku, a proto nás ráno probudilo už sluníčko nad obzorem. Páteční den byl z větší části věnován výletu po okolních luzích a hájích. Po shlédnutí majestátní hloubky propasti Macocha jsme se vydali ohřát do blízkých Punkevních jeskyní (ano, skutečně ohřát, neboť teplota v jeskyních dosahuje celoročně hodnoty kolem 8 °C). Poté co nás vtipem kypící převozník vyvezl z podzemí opět ven, vydali jsme se na cestu zpět k faře, kde jsme se dali do smažení bramboráků. S tím množstvím jsme to asi trochu přehnali, ale nakonec jsme je k mému úžasu dokázali všechny sníst (z větší části díky Mikešovi). No a protože ve zdravém těle přebývá zdravý duch, patřila sobota sportovnímu vyžití v nedalekém Blansku, a to v podobě skotačení v místním bazénu a potom též posilováním rukou díky transportu velkého množství nákupních tašek obsahujících suroviny na silvestrovské menu (i když to chození s taškami možná spíš než sportovce připomínalo důchodce na cestě z Lidlu). No a samotný Silvestr? Po ranní návštěvě kostela a odpolední procházce se mohlo zasednout ke slavnostnímu stolu, na který nám holky připravily opravdu to nejlepší, co v tu chvíli dům dal. Po večerním ejchuchu a půlnočním zpěvu státní i skautské hymny jsme odpálili pár rachejtlí a šli se podívat na oficiální ostrovský ohňostroj, který byl vzhledem k velikosti sídla poměrně monumentální (letos asi zase nebude na ty nové chodníky…:-)). Ti nejodhodlanější se potom ještě vydali na noční romantickou procházku po okolí. Nový rok byl potom věnován činnosti nepopulární, leč nutné, a sice úklidu fary. Musím přiznat, že mně chvílemi přepadal splín při pohledu na nemizející nepořádek, ale nakonec se vše zvládlo, a dokonce jsme i stihli zpáteční autobus.
Takže na závěr mi nezbývá než poděkovat celé partě skvělých lidí za báječnou atmosféru provázející vstup do roku 2007. Ta sedmička na konci bude určitě šťastná!

Účast za 91. oddíl: Rep, Pextr, Divoš, Pašin, Apríl, Standa, Jirka, Cvrček, Pů
Účast za 26. oddíl: Anežka, Gába, Marťa, Winky, Pinďa, Včelka
Hosté: Honza, Mikeš

Rep

01_silv06_ostrov 02_silv06_ostrov 03_silv06_ostrov 04_silv06_ostrov
05_silv06_ostrov 06_silv06_ostrov 07_silv06_ostrov 08_silv06_ostrov
09_silv06_ostrov 10_silv06_ostrov 11_silv06_ostrov

Novější zápis: Činovnický Silvestr – Strážek (28. 12. 2006 – 1. 1. 2007)
Starší zápis: Vánoční a novoroční přání 91. oddílu (24. 12. 2006)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44