Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Tábor Hraničky 2016 – Vénův deník

17. 7. – 5. 8. 2016

Ti pilnější vepsali svoje zážitky do zápisů, takže i Vy můžete uvidět tábor z jejich perspektivy. Toto je deník od téměř nejmladšího účastníka Vény, který dokázal každý den poctivě sepsat svoje prožitky. No uznejte, není to paráda!

Neděle 17. 7.

Dnes jsme se sešli na hlavním nádraží. Odjeli jsme vlakem. Pak jsme přesedli na vlakobus a pak zase na vlak. Dojeli jsme do Žulové. S Petrem a s Oujem jsme došli na tábořiště. Rozbalili jsme si postele. Následovala modlitba a guláš. A pak jsme zalehli.

Pondělí 18. 7.

Dnes proběhla první noc. Matouš říkal, že hrozně chrápu. Byla skvělá rozcvička. Pak jsme s Oujem a s vlčatama šli chytat zvířata. Potom svačina a oběd. Potom jsme dělali mapy. Potom jsme už zalehli.

Úterý 19. 7.

Dneska mě neprobudil budíček, ani Petr mě už nemohl probudit, ale přece mě probudili. Rozcvička nebyla, ale z Oujem jsme šli na plíživku a šiškovanou. Pak byla svačina a oběd. Pak bylo rozdělení do skupin. Potom následovalo střílení z luků a potom ze vzduchovek. Pak už byl čas na večeři. Následoval táborový oheň, při kterém bylo předání zelených šňůrek a hnědých šátků. Potom bylo pár písniček a pak jsme šli do postýlek.

Středa 20. 7.

Dnes jsme měli etapovku. Měli jsme zabít (lépe vyslechnout) zvědy, Vlčata si vzali dýky a skauti to ostatní – luky, nože a sekery. Mates nám řekl, jak na to. Do toho se nám však přimotali válečníci z Omegy. Neměli jsme však velké štěstí, neboť někteří zvědi spáchali sebevraždu. Potom byla svačina a hned potom jsme si udělali jmenovky. Potom byl oběd, pak osobní volno a pak výroba hracích nástrojů. Vyrobili jsme si chrastítka. Potom následovala večeře, pak nástup a pak naše postýlky. V noci mě probudil Jožka, protože jsem měl hlídku, vše mi vysvětlil. Byl tak hezký úplněk, že stany měly stíny. Na kopci chřástal chřástal. Viděl jsem Velký vůz. No prostě nádhera. Pak už mi hlídka skončila, tak jsem probudil Peťu a ještě jsem s ním udělal kolečko a potom jsem už šel do hajan.

Čtvrtek 21. 7.

Dnes jsme měli krátkou rozcvičku. Následovala snídaně. Pak jsme se rozdělili podle věku, abychom mohli hrát ponorky. Potom byl čínský drak, při kterém jsme zvolili taktiku smotat se do klubíčka. Byla i etapovka jménem Mír. To znamená, že Omega má svátek. Měli jsme si uvařit polívku. Druhé nám už uvařil Ondra. Potom jsme pašovali pytlíky s moukou. Následovala večeře a naše postýlky.

Pátek 22. 7.

Dnes jsme vstali a byla rozcvička. Mates nám rozdal zbraně, neboť nám Omega obsadila tábor. Udělali si hradby, byly 4 metry vysoké. Hradby byly z dračích zubů. Byl to velice napínavý boj. Když najednou brána byla otevřena. Neustálý boj a boj. Ztráceli jsme naději. Přišla ná chvíle zasáhnout. Čert vystřelil poslední šíp. To byla naděje. Byl bezbranný, jenom s lukem. Čert ztratil dva životy. Útok začal Mates ve předu se sekyrami a štíty, za ním lučišníci a za nimi nože a dýky. Omega byla opět mrtvá a náš přítel zachráněn. Následovaly běhy. Na začátku kilometrovej a pak to ostatní. Běh nám přerušila svačina. Po svačině opět běh. Následoval oběd, pak bejsból (ten byl dobrej) a pak orientační běh. V orientačním běhu nejde o to, že máme běhat, ale o to se zorientovat. Po orientačním běhu čekala svačina, večeře a naše postýlky. O půl dvanácté nás probudili na etapovku. Chtěli jsme se s Omegou spojit. Ale ještě předtím jsme uhasli pochodně a šli do hajan.

Sobota 23. 7.

Dnes ráno jsem měl službu. Cink, cink, cink, začíná snídaně. Po snídani opět služba. Následovaly tanky. Všichni tvrdili, že jsem v opačném týmu a já si to uvědomil až na konci, Eště jsem zapomněl říci, že to bylo na kopci, kde jsme pašovali. Následovala svačina a oběd. Svačina holka, to znamená, že jsme se najedli méně, oběd kluk, to znamená, e jsme se najedli dosyta. Po obědě byla přehazka. Pak nám Vašek řekl něco o Hraničkách, kde jsme tábořili. Pak jsme se šli koupat. Přitom jsme viděli obra skokana. Pak už byla svačina a služba mi skončila. Následoval nástup. Potom opékaní buřtů a zpívání. Janek a Mamut hráli na kytary a Vojťák na harmoniku. Pak byla večerka a šli jsme do postýlek.

Neděle 24. 7.

Dnes nebyla rozcvička. Na snídani byly dorty, záviny a buchty. Po nástupu jsme šli s Jelenama na výlet. Šli jsme přes Borůvkový vrch na Špičák. Divný vylo, že na Borůvkovém vrchu nebyla ani jedna borůvka a na Špičáku lány borůvek. Bohužel na Špičáku byla cedule Poškození se trestá, takže bych očekával pokutu. Vraceli jsme se po hranicích. Cestou jsme hráli pískací schovku. Když jsme se vrátili, byl oběd a osobní volno, při kterém jsem dělal zápis a chytal skokany. Po osobním volnu byla mše svatá. Po ní byl nástup a poté jsme šli do jídelny, protože se spustil strašný liják. Pak do stanu se převlíct. A pak na večeři. Po večeři jsme šli na čtení Káji Maříka. Pak jsem na chvilku zalezl do stanu. Pak byla večerka a šel jsem do postele. Ráno mě probudil Štěpán o půl hodiny dřív než by měl. Pak jsem zase zalehl. Po půl hodině mě Štěpán probudil zase, a to už správně. Obcházel jsem tábor. Mates šel nejspíš na záchod a já myslel, že jde ukrást vlajku. V dalším kolečku jsem málem upadl, protože v táboře byla malinkatá ropuška. Taky mě vylekala kobylka, ale to nebylo tak hrozný. Pak, jak mi skončila hlídka, tak jsem probudil Vojťáka a Pepu.

Pondělí 25. 7.

Hned, jak jsem probudil Vojťáka, tak jsem udělal zápis. Potom byla etapa jménem To co zbylo. Bylo to dobrý. Byli v tom vládci času nebo jak se vlastně jmenovali, a ti nám pomohli proti Omeze tím, že nám chtěli vyrobit novou zbraň. V tom jsme jim pomohli nosit materiál. Pak byly šachy. Byli to divné šachy, dáma vždy řekla tah a dotyčný tah musel udělat. Pak byl oběd a osobní volno. Po osobním volnu jsme šli na kopec, kde se hráli tanky. Tam jsme se namalovali na různé zranění. Skauti nás měli ošetřit. V tom jim ale bránila vojska. Já jsem byl otrávený a měl jsem odřeninu. Mně udělali nosítka z tyček a klacků, jeden klacek však rupl. V tom případě mě Jožka donesl na zádech. Potom jsme už přišli do tábora. Po chvilce byla večeře a po ní nástup. Po nástupu jsme se převlékli, potom jsme si šli číst. Vojta si už zalehl do spacáku. Pak byla večerka a šli jsme do hajan.

Úterý 26. 7.

Dnes jsme šli s Vaškem na rozcvičku. Po ní byla snídaně a nástup. Po nástupu bylo bodování. Ještě jsem si šel dát léky. Potom bylo čtení a svačina. Po svačině jsme dělali mlýnky. Ještě jsme udělali pár hoblin a šli jsme do tábora. Tam jsme si dali oběd. V poledním klidu jsem koukal, jak skauti sekají. Pak jsem si popovídal s Jankem. Pak už byl odpolední program. Pak jsme se rozhodli, co bude na puťák. Pak, co za věci na puťák. Potom zaznělo Písk. Šli jsme tedy na svačinu. Byl to falešný poplach, Marek zapískal. Pak jsme šli na přehazku, od které nás oddělila svačina. Na svačinu byla nektarinka, oplatek a Fanta. Po ní jsme se šli balit na puťák. Potom jsme šli do Petrova stanu, tam jsme četli Káju Maříka. Pak jsem si popovídal s Jankem. Potom jsme šli do jídelny, kde byla večeře, a víte proč v jídelně? Protože byl hrozný liják. Ouje chytil pavouka, který měnil barvu podle toho, kde je. Po lijáku jsem narazil na džuznu. Nebyla to nápadná díra, byla to bažina. Pak už byla večerka a šli jsme do postýlek. Ráno ještě před budíčkem jsem šel na záchod. A pak už byl další den.

Středa 27. 7.

Dnes po snídani byl nástup. V něm se říkalo: rozkaz na den 11 – pochod, pochod, pochod, déšť. Tak jsme vyrazili po červené. První zastávka byla u kostelíka. Tam jsme se pomodlili, aby se nám puťák vydařil. Po chvíli jsem již nemohl, takže mi Veverka nesl pití. Pak jsme vyšli na místo, kde byl krásný výhled. Pak byl oběd. Teď už jsme byli na silnici. Došli jsme až k seníku, tam jsme chtěli přespat, přece jen jsme se vrátili a přespali jinde. V noci jsem spadl z postele – lavičky.

Čtvrtek 28. 7.

Dnes jsem se probudil na dlažbě. Převlékl jsem se, sbalil si věci, Fanda mi vzal igelit a vyrazili jsme. Viděli jsme kozy i jiný tábor jsme viděli. Už jsme šli do Javorníku. Tam jsme našli autobusovou zastávku, tam jsme se schovali. Vašek, Jirásek a Týpko šli nakupovat. Koupili potraviny na dva dny. Byla výborná snídaně, loupáček a mlíko. Šli jsme a šli jsme, až byla obědová přestávka. Výborná lahůdka. Až jsem dojedl, tak jsme šli. Od stezky jsme odbočili špatně. Dostali jsme se na místo, kde jsme nevěděli, kudy kam. Vašek se šel podívat. Ano, našli jsme správnou cestu. Došli jsme až do Liščích skal. Tam jsme si dali svačinu. Potom nás čekalo lezení a slaňování. Pak jsme odešli. Šli jsme kolem potoka k hospodě. Tam jsme načepovali vodu. Potom jsme si dali večeři a pak jsme spali pod širákem.

Pátek 29. 7.

Dnes, jak jsme vstali, tak jsme sbalili. Šli jsme po hranicích, až jsme došli do tábora. Nejdřív my a pak Jeleni řekli pokřik. Následovala večeře a večerka a šli jsme do hajan.

Sobota 30. 7.

Dnes jsme šli na rozcvičku. Pak byla snídaně a nástup. Potom jsme šli na etapu. Měli jsme donést co nejvíce šutrů. Myslím, že jsme vyhráli. Po etapě byli bramborové hrátky. Tam jsem se řízl. Byla to celkem hluboká rána. Umyl jsem si to a pak jsem šel za Vojťákem. Ten mi to omašličkoval a dal pásku z polštářkem. Následovala svačina. Potom byl družinový program. V tom jsme si řekli něco s Petrem a připravili se na slib. Potom byl oběd. Potom byl fotbalový turnaj. Tam jsme vyhráli. Pak byla večeře buchtičky s krémem. Pak byl nástup, pak modlitba a pak jsme vyšli. Konečně jsme dorazili na místo, kde plápolal oheň, udělaný křesadlem. Jiskry stoupali k nebesům a Vojťák řekl Petrovi, aby nás představil. Přistoupil jsem ke slibu. Levou ruku jsem podal Vojťákovi a druhou jsem zdravil. Po skončení slibu jsem dostal odznak. Potom památní papír a pak už jsme odcházeli. Málem jsem plakal radostí. Pak už jsme zalehli. Ráno mě probudil Tade, po hlídce jsem si napsal zápis a přišil odznak.

Neděle 31. 7.

Dnes byla výborná snídaně. Samé sladké věci. Pak byl nástup. Po nástupu byla vlajkovka. Pak byl oběd. Potom příprava na mši a pak mše. Po mši jsem udělal zápis a kousek do stezky. Pak byl nástup. Pak byla večeře. Na večeři byly langoše. Na 95 % jsem vyřešil případ se hřebíky. Pak byla večerka a šli jsme do postele.

Pondělí 1. 8.

Dnes byla hezká rozcvička. Pak byla snídaně a nástup. Pak byl družiňák. Tam jsme si něco řekli, něco přečetli a taky si rozdělili sušenky. Taky si stihli zahrát hry. Ještě jsem zapomněl říci, že před družiňákem byly bramborové hrátky. Pak byla modlitba, tu jsem měl já. A pak byl oběd. A pak už byl poledňák. Tam jsem si četl a dělal zápis. Po poledňáku byla olympiáda. Mně nejvíc šlo střílení ze vzduchovky. Tam jsem byl první. Pak byla večeře. Pak byl nástup. Potom jsme šli na čtení. Po čtení jsem viděl červený strom, pak jsem viděl bleděmodrý paprsek na obloze. Jako kdyby naděje na vítězství. Pak byla večerka a šli jsme do postýlek.

Úterý 2. 8.

Dnes v noci měli skauti nějakou etapu. Kvůli tomu jsme měli budíček o půl hodiny později. Ještě před budíčkem jsme šli na rozcvičku, ta byla zajímavá. Potom byla snídaně, po snídani nástup a po nástupu jsme šli s Vaškem a Vojťákem poznávat kytičky. Pak byl družiňák. Tam jsme si zopakovali mnoho uzlů a naučili se zkracovačku. Matouš a Fanda tomu uzlu říkají zkratovačka. Pak jsme si chtěli číst, lae už začínala etapa. Už jsme dobyli hradby i město Omegy. Potom byla svačina. Po svačině jsem si zahrál roztahovačku, pak už byla večeře. Potom jsem běžel na záchod. Pak byla večerka a šli jsme do postýlek.

Středa 3. 8.

Dnes ani neskončil budíček a už jsme byli na rozcvičce. Pak byla snídaně. Potom byl nástup. Bohužel nebylo bodování, protože jsme šli rovnou na bramborové hrátky. Oškrábal jsem 7 brambor. Pak jsme dělali památnické placky. Potom byla svačina. Následovala etapa. Měli jsme zničit srdce zhouby. Pak už byl oběd. Po obědě byly práce – my jsme nejdřív posbírali odpadky. Potom jsme šli odnést matrace. Při tom jsem viděl ropušku. Potom jsem v trávě viděl takovýho velkýho skokana. Hned vedle jsem viděl zmutovanou kobylku. Měla hlavu jako žába, a to ostatní jako kobylka. Potom byla svačina. Po svačině družiňák, kde jsme si hlavně povídali. Potom už byla večeře. Po večeři večerka a pak už jsme šli do postýlek. Ráno ještě pře budíčkem jsem měl hlídku. Už v polovině jsem řešil, koho mám vzbudit. Naštěstí vstal Vojťák, protože šel na záchod. Ten mi poradil. Potom jsem uviděl Janka u svého kola. Hrozně jsem se lekl, protože jsem myslel, že má v ruce vlajku. Začal jsem sprintovat, ale nic. Potom někam odjel na kole. Až se vrátil, říkal mi, že byl nádherný východ slunce. Potom jsem probudil Mamuta a už byl konec.

Čtvrtek 4. 8.

Dnes po rozcvičce jsme šli na snídani. Pak byl nástup. Bodování opět nebylo. Hned po nástupu jsme vyrazili na závěrečnou etapu. Až jsme tam dorazili, tak začala bitva. První bylo, že jsme zabili šamana. Zbytek jsme vytlačili. Potom jsme obstoupili čtvrtmetrový otvor do nějakého kanálu. Překážkou v tom bylo, že tam protékala studená voda, taky v tom kanálu byla pěkná kosa. Šel jsem tam jako jeden z prvních. Šli jsme dál temnou a tajemnou dírou plnou konečků žížal a podobných věcí. Zajímavé bylo, že tam byli koleje. Myslím, že vlak tam nejezdil. Došli jsme až k srdci houby. Hlídal ji patron Minulosti. Přehlasovali jsme zničit silný artefakt. Já vyzval Kubu, aby bojoval. Kuba vyrval srdce z houby, bouchlo to a Janek s ním. Vrátil se Jankův duch. Přišla na mě řada, abych vylezl. Rozbrečel jsem se, protože mi byla hrozná zima. Janek mi půjčil kabát. Využil jsem ho jako loďku. Potom jsme šli do tábora. Tam byl oběd. Po obědě jsme se sbalili a já si udělal zápis.

Pátek 5. 8.

Dnes nás vzbudil Vašek. Mně hodnou chvíli nemohli najít (byl jsem pod postelí zaskládaný kuframa). Dobalili jsme si věci (spacák, karimatka apod.) Pak byl budíček. Šli jsme na rozcvičku. Po rozcvičce byla snídaně. Po snídani byl nástup. Po nástupu byl odchod. Po odchodu jsme šli. Byla přestávka. Pak další a pak další. V jedné z nich jsme se najedli. Potom jsme dorazili do Žulové. U kostela (kus věže měla z hradu) jsme se převlíkli do kroje. Potom jsme šli k vlakové zastávce. To proto, že se k nám hnaly oba mraky. Tam jsme se najedli. Potom dorazili i ostatní. Pak jsme popojeli vlakem, pak autobusem, pak vlakem a už jsme byli v Brně. Tam nás předali a šli jsme do svých domovů.

Véna Buchta

Novější zápis: Zahajovací schůzka vlčat a skautů na Vranově (5. 9. 2016)
Starší zápis: Tábor Hraničky 2016 – zápisy účastníků (15. 7. – 5. 8. 2016)

Úterý 25. 1. ’22
svátek slaví Miloš

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 31. ledna 2021 v 7.35