Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Zimní výlet Vranováků

2. 12. 2017

V sobotu 2. prosince ve svátek svaté Bibiány, panny a mučednice, léta Páně 2017, o půl deváté ranní sešli jsme se, abychom si udělali výlet do zasněžené krajiny, krásně prosvícené ranním sluncem. Kol myslivny vkráčeli jsme do lesa a zahráli si sněhu přizpůsobené želvičky. Příroda byla sněhem tak zahlcená, že jsme to nemohli nechat jen tak. Odehrálo se nesčetně koulovacích bitev a tu jsme viděli pod sebou Adamov a náhle došli jsme k „lomu“ a začali vařit. Vlčata ve třech skupinkách vařila si své polévky, zatímco my Jeleni vařili guláš. Ten se ale poved! Hrdi jsme dojedli poslední sousto a zamaskovali ohniště a sbalili se a vyšli a přes hřiště došli ke klášteru. Měli jsme ještě dobrou hodinu a tak přišla vhod naše klubovna. Hráli jsme foukačku a elektriku a náhle odbila půl čtvrtá a nastoupili jsme v průjezdu, zakončili výlet pokřikem a rozeběhli se do svých domovů.

Jirásek

Jak si Vranováci užili sníh
Předešlé noci sněžilo a tak jsme se ráno u kostela sešli v krásné zasněžené přírodě. Véna zaklidil bobovací lopatu do Petrova auta a mohli jsme vyrazit. Nejprve jsme šli k myslivně, kde jsme si pod Lukynovým vedením zahráli hru, při které se někteří trochu vyváleli ve sněhu. Dále jsme pokračovali po žluté turistické značce, která vesměs vedla skopce a když někdo šel pod cestou, často se dostal pod palbu. I na cestě jsme se ale koulovali a shazovali na sebe ze stromů sníh. Lukáš si dokonce od pasu nahoru sundal oblečení a pózoval před foťákem. Též jsme se nasvačili. Cestou jsme obdivovali krásy přírody a to, že nám zrovna vyšlo dobré počasí.
Po nějaké době jsme přešli silnici z Vranova do Útěchova a napojili se na zelenou turistickou značku, po které jsme dále šli, teď již směrem do Vranova. Dorazili jsme k bývalému lomu, tzv. Kameňáku a rozhodli se, že zde uvaříme. Shodili jsme ze sebe batohy a už jsme si rozdělili úkoly a rozběhli se pro větve na trojnožku, chrastí či kotlík. Takřka hned nám už oheň plápolal a cibulka se smažila. Když nám guláš vřel, zjistili jsme, že i vlčatům se podařilo vyfoukat plamének a s obtížemi se potýkají poměrně statečně. V nedlouhé době jsme uvařili a potom přišla řada na naše žaludky. Ty se měly! Opravdu si myslím, že jsme, co se guláše týče, udělali velký pokrok oproti minulému pokusu u Tišnova. No, a po dojedení a poklizení jsme se už vydali ke kostelu.
Poněvadž někteří byli promoklí a začalo ještě více mrznout, vešli jsme i do klubovny, něco si pověděli a zahráli si pár her. Když nastal čas, oblékli jsme se, šli ven a výlet zakončili. Následoval už jen rozvoz domů našimi rodiči.

Jožka

Dne 2. 12. jsme spolu s vlčaty šli na výlet. Když už jsme se tedy všichni sešli a zvolili správnou trasu byl čas vyrazit. Po asi 10 minutách cesty začala první hra, kterou sem si aspoň já užil. Pro mě a jak sem později zjistil tak i pro hodně vlčat byl nejsilnější zážitek to že jsem se od pasu nahoru vyslékl a udělal si fotku „NA SNĚHU“ jen tak pro informaci bylo –8°. No pak už cesta pokračovala normálně tím normálně myslím to, že jsme Vaška spolu s Petrem zkoulovali a podobné sněžné hrátky. No a už byl čas oběda a s tím spojená další sázka. Jožka prohlásil, že se můžu starat o oheň jen v tom případě že se mi ho podaří zapálit na jednu sirku a že když ne tak mě vyválí ve sněhu. Nevím jestli jsem měl štěstí, nebo nějaká vyšší mocnost nechtěla abych měl zapal plic, ale ne že sem ho zapálil na první sirku ale dokonce se nám všem podařilo uvařit skvělí guláš, který nám troufnu si říci záviděla všechna vlčata. A když ne všechna tak aspoň Véna určitě. Pojedli jsme uklidili ohniště a šli jsme. Poslední hodinu jsme strávili díky bohu ve vyhřáté klubovně. Zahráli jsme si par her a byl čas jít domů.

Lukáš

Zatímco starobrněnští skauti hrabali v starobrněnském klášteře listí, Vranováci, kteří si u vranovského kláštera listí shrabali již před 14 dny, se vypravili na výlet do okolních lesů. A že se zadařilo! Sluníčko se třpytilo v sněhových vločkách, vůkol všude zimní idyla. Za stálého skotačení, koulování, setřásání sněhu ze stromů na své kamarády, dupání do zamrzlých kaluží či při jiných radovánkách jsme dorazili k našeho oblíbeného místu na vaření. Pro zkušené mazáky již nebyl problém v zasněženém lomu rozdělat ohně, takže vlčátka si uvařili svoje polívčičky, Jeleni se pustili do bramborového guláše s klobásou. Vše se podařilo, a protože již sluníčko začalo zalézat za kopce a přituhovalo, tak jsme se ještě trochu ohřáli při hře v klubovně a poté jsme se rozprchli do svých domovů.

Vašek

2017-12-02 vylet_vranov jozka (3) 2017-12-02 vylet_vranov jozka (4) 2017-12-02 vylet_vranov01 2017-12-02 vylet_vranov02 2017-12-02 vylet_vranov03
2017-12-02 vylet_vranov04 2017-12-02 vylet_vranov05 2017-12-02 vylet_vranov06 2017-12-02 vylet_vranov07 2017-12-02 vylet_vranov08
2017-12-02 vylet_vranov09 2017-12-02 vylet_vranov11 2017-12-02 vylet_vranov12 2017-12-02 vylet_vranov13 honza_m 1
honza_m 2 honza_p jirka jozka krystof
matous vena

Novější zápis: Hrabání listí v klášteře na Staráku (2. 12. 2017)
Starší zápis: Svišti na střediskovém setkání (11. 11. 2017)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44