Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Tříkrálové koledování v Lelekovicích, na Vranově a v České

6.–13. 1. 2018

Sbírka v Lelekovicích

Jako každý rok se i letos lelekovická část vranovské části našeho oddílu sešla u Lelekovické školy. Tam jsme si s Jirkou ještě trochu přezkoušeli melodii koledy na naše nástroje. Zjistili jsme, že i Vojta dotáhl svůj nástroj a tak jsme se dohodli, že my budeme hrát předehru a on bude doprovázet až zpěv. Až se navršil čas, vyšli jsme na mostek, tam se vyfotili a rozešli jsme se po skupinkách na koledu do našich revírů. U každého stavení jsme zazvonili, já s Jirkou se je pokusili zburcovat a v případě že nám otevřeli, ještě jsme jim za Vojtova doprovodu zapěli. A lidé nám většinou přispěli do kasičky. Takto jsme obešli za asi tři hodiny celý náš revír tj. dvě nemalé poměrně rozvětvené ulice s menším výškovým převýšením. Když jsme prošli celým nám svěřeným územím, byli jsme již značně unavení ale šťastní, že jsme to zvládli a že takto můžeme pomáhat lidem, kterým se už tak nedaří.
Jožka

Zatímco vranovská část „Vranováků“ koledovala od rána na Vranově, lelekovická část si dala sraz po obědě u lelekovické školy. A že naše skupinka mezi desítkami dalších koledníků vynikla – invalidní Jožka o berlích s tubou, Jirka s trumpetou a Vojta s klávesami. K tomu 6 dalších koledníků, není divu, že než jsme za tři hodiny prošli přidělený čtyřkilometrový úsek, tak byla pokladnička plná bankovek. A to ještě Veverka nesl plnou igelitku vykoledovaných sladkostí. Byť nás už ke konci nožičky bolely, co bychom neudělali pro dobrý skutek.
A čerstvá zpráva od organizátorky Aničky Svobodové – naše skupinka vybrala letos 12.933,– Kč!
Vašek

Tříkrálová sbírka na Vranově

Dne 6.1. 2018 jsme se sešli na Vranově za účelem tříkrálové sbírky. Sešli jsme se v obvyklé sestavě já, Matouš Komosný, Franta Macharáček, Honza Mergl + Véna Buchta. A když jsme již měli i požehnání na tu cestu, šli jsme. První zastávka byla u jedné moc hodné paní, která nám dala s sebou trochu cukroví a vynikající trubičky a to byl kámen osudný. Neuběhlo zdaleka ani 5 minut a Véna, náš jedlik jich už z patnácti pět snědl. Poté co jsme trubičky raději bezpečně uložili u Merglových doma, naše cesta pokračovala dále. Letos si Franta nacvičil na trubku předehru, čímž nás nejen potěšil, ale také velmi příjemně překvapil.
Lukáš

A jak to viděl vedoucí našich vranovských koledníků, Lukášův tatínek:
Na vranovskou Tříkrálovku, která letos krásně vyšla přímo na den svátku Tří králů, jsme se jako obvykle sešli na místní faře. Po vyřízení všech organizačních náležitostí a po požehnání všem koledníkům ve vranovském kostele jsme spolu s ostatními 8 skupinkami koledníků asi o půl desáté vyrazili na přidělený okruh. Tradiční sestavu naší skautské skupinky (Honzík M., František M., Matouš K. a Lukáš K.) letos posílil ještě Véna Buchta. Koledování jsme letos začínali u vyhlášené kuchařky paní Střítecké, která nás uvítala mísou svých proslulých „kremrolí“. Posíleni touto dobrotou a s balíčkem dalších trubiček v tašce jsme pokračovali po naplánované trase. František se letos rozhodl vyměnit svoji flétnu za podstatně halasnější trubku, na niž se před pár měsíci začal učit hrát, takže naše koledování bylo do daleka slyšitelné. Mnozí obyvatelé nám díky tomu otvírali ještě dříve, než jsme zazvonili, což náš postup příjemně zrychlovalo. Takže již krátce po poledni jsme měli přidělenou část Vranova zdárně „prokoledovanou“ a po tradičním spravedlivém rozdílení vykoledovaných pamlsků u nás doma jsme se rozešli (a rozjeli) domů na zasloužený oběd. Myslím, že letošní skautské tříkrálové koledování na Vranově bylo velmi úspěšné. Kluci vzali akci velmi zodpovědně, byli ukáznění, jak se na skauty patří, a velice se snažili. Skautům tedy rozhodně ostudu neudělali. Určitě jsme mnohé potěšili i vykoledovali nemalý finanční příspěvek na dobré dílo pro potřebné.

A další naši vranovskou skupinku koledníků tvořila naše nejmladší vlčata Matěj, Vašek a Kryštof pod vedením otce Václava. A že vranovská sbírka byla úspěšná, dosvědčuje i obdržená SMS zpráva paní starostky Vranova Ing. Kateřiny Jetelinové, ve které děkuje všem koledníkům, kteří na Vranově vybrali celkem 34.648,– Kč.

Tříkrálová sbírka v České

Byla sobota 13. ledna léta Páně 2018, svátek svatého Hilaria, učitele církve. Před třináctou hodinou přišli k nám Rosťa Vermouzek, mladý dobrovolník a Petr Saul, starší dohlížející s tříkrálovou legitimací. Z řad Jelenů zůčastnil se ještě Jirka Culek a Týpko. Asi v jednu jsme vyšli a obešli část České od našeho domu směrem ke Kuřimi a to včetně naší hospody, kde nám přispělo mnoho štangastů a pokladnička se rychle plnila. Po tomto úseku cesty si Jiřík velice rád odložil u nás trubku, poněvadž mu zimou všelijak se příčila a zasekávala se, no prostě nechtěla to hrát.
Do ulice končící sokolovnou vydali jsme se již ve dvou skupinách: Rosťa, Jiřík a Petr Saul a potom já, Týpko a můj otec. Když vycházeli jsme z této ulice, přidali se k nám další dvě kolednice sestry Kamanovy a do tzv. Nové ulice pokračovali jsme přeskupeni pouhým přechodem Týpkovým do Petrovy skupinky. U paní Šebrlové dozvěděli jsme se předběžné výsledky voleb a navíc jsme byli pohoštěni štrůdlem a džusem. Po projití bytovky a přiléhající ulice jsme dokončili tzv. Starou Českou se zastávkou u Saulů. Již se stmívalo, když odcházeli jsme s plnými pokladničkami od posledního domu a to co jsme si vykoledovali, rozdělili jsme si u starostky. S dobrým pocitem na srdci a únavou i úsměvem na obličeji rozešli jsme se domů. Odvoz pro Lelekovčkáky zajistila moje maminka. Setkali jsme se s různým přijetím, ale stálo to za to.
Jirásek

A ještě dodatek, v Lelekovicích se dle organizátorů vybralo ve skupině Jiráska 7.624,– Kč a ve skupině Týpka a Jirky 9.034,–Kč.

2018-01-08 trikralova_sbirka 02 2018-01-08 trikralova_sbirka 06 2018-01-08 trikralova_sbirka 10 2018-01-08 trikralova_sbirka 12 2018-01-08 trikralova_sbirka 15
2018-01-08 trikralova_sbirka vranov (1) 2018-01-08 trikralova_sbirka vranov (3) honza_p - sbirka jirka ceska jirka lelekovice
jozka-lelekovice krystof matous typko vasik skarohlid
vena lesna vena-sbirka

Novější zápis: Tříkrálová sbírka na Starém Brně – a celkové výsledky našich skautů (8.–10. 1. 2018)
Starší zápis: Předávání Betlémského světla v Lelekovicích (24. 12. 2017)

Pondělí 19. 4. ’21
svátek má Rostislav

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 5. dubna 2021 ve 20.04