Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Skautská pouť – Hnědá šestka

28.–29. 4. 2007

Skautská pouť ke svátku sv. Jiří, patrona skautů

Letošní pouť skautů brněnské diecéze se konala ve velice atraktivním prostoru pod Sirotčím hradem nad Klentnicí na Pálavě. Jen jednu slabinu toto místo mělo – jak se tam včas dostat a přitom si užít krás okolní přírody. Tento rébus vyřešili skauti, kterých se tam sjelo kolem dvou set, různě. Někteří jeli již v pátek odpoledne a krásu krajiny si vychutnávali v pátek a sobotu dopoledne, jiní přijeli až v sobotu ráno a zůstali zde až do nedělního odpoledne, část zde pobyla dokonce tři dny. A určitě to stálo za to. Teplé počasí umožňovalo přespání ve stanech i pod širákem, výjimku ze zákazu táboření pod Sirotčím hradem, která byla pro pořádání této akce udělena, bylo hřích nevyužít. A tak spát za svitu luny pod siluetou zříceniny hradu využilo po obě noci dost účastníků.

Samotná skautská pouť, která byla spojena se zdejší tradiční poutí současných i předválečných obyvatel okolních obcí, začala průvodem od kostela sv. Jiří v Klentnici. Poutníci stoupali pomalu cestou vzhůru k Sirotčímu hradu pod dohledem mnoha živých soch znázorňujících světce, kteří jsou nám svým životem dodnes příkladem. Na velké ploše pod hradem sloužil brněnský biskup otec Vojtěch slavnostní poutní mši. Po ní udělil několika desítkám skautů Liliové kříže. Následovalo krátké divadelní představení ze života sv. Jiří. A potom už začaly soutěže nachystané pro přítomné skautské družiny. V nich si každý mohl vyzkoušet svůj důvtip, zručnost, mohl se naučit žonglování či jiným atraktivním činnostem. Čas rychle utíkal, takže po 16 hodině jsme se seznámili s dalším vítězem putovní trofeje a už jsme se loučili, neb některé čekala ještě daleká cesta domů.

A jak pouť prožila naše Hnědá šestka? S výjimkou Vojty, jehož pozdní docházka již příliš nepřekvapuje, jsme se všichni sešli včas. Karlovi do auta jsme nastrkali zavazadla a odjeli na Zvonařku. Časový plán vyšel na jedničku. Na stanovišti autobusu jsme byli první, takže moje černé sny o tom, že bychom se snad do autobusu pro velký zájem nedostali, se nenaplnily. Nicméně 15 minut před odjezdem autobusu zde na spoj do Mikulova čekala více než stovka lidí a ve frontě propukla panika. My v klidu na špici jsme si velkoryse dovolili pustit dopředu ještě desítku důchodců. Jenže potom se to stalo. Po příjezdu autobusu na stanoviště řidič při odbavování první pasažérky zjistil, že mu nefunguje tiskárna, nějakou dobu s ní zápolil, potom to vzdal a odjel. Dav trpělivě vyčkával, 5, 10, 30 minut, náhradní autobus v nedohlednu. Chmurné vidiny pozdního příjezdu do místa konání měly opět jasné obrysy. Po ¾ hodině autobus přece jen dorazil, naplnil se k prasknutí a jeli jsme. Vojta nás pobavil tím, že ihned po dosednutí vylovil z batohu knihu Pojídač duší a zbytek cesty o světě nevěděl. Od zastávky v Dunajovicích, kde jsme vystoupili, jsem hnal svěřené ovečky jak nadmuté kozy. Do Klentnice jsme tak dorazili (i díky dlouhému průvodu) včas.

Po slavnostní mši sv. a svačince se naše vlčátka (bez očekávané podpory našich skautů) pustila do marného boje s mnohem silnějšími hlídkami do soutěže o putovní trofej. Potom dorazil Karel se zavazadly a počali jsme budovat naše tábořiště. Někteří stateční si vyzkoušeli přespání pod širákem, většina však měla raději střechu nad hlavou a přespala ve stanu. Jejich stavbu kluci zvládli bez problémů, rovněž noc proběhla bez incidentu. Zato ráno při balení jsme se nestačili divit – údajným nočním lupičům se dávalo za vinu postrádání některých věci, např. tkaničky od bot, po uložení batohů do auta a půlhodinovém hledání se zjistilo, že Vašíkovy kalhoty jsou ukryty v Ondrově spacáku. Nakonec se vše podařilo najít, sbalit, nasnídali jsme se a šli jsme do Perné na mši svatou. A potom už nás čekal přechod hřebene Pálavy, cesta do Popic na vlak a návrat na Mendlák. Musím všechny účastníky pochválit, drželi se statečně a myslím si, že akce pro ně byla i se svými těžkostmi přínosem.

Vašek

01_sk_pout_hneda 02_sk_pout_hneda 03_sk_pout_hneda 04_sk_pout_hneda 05_sk_pout_hneda
06_sk_pout_hneda 07_sk_pout_hneda 08_sk_pout_hneda 09_sk_pout_hneda 10_sk_pout_hneda
11_sk_pout_hneda 12_sk_pout_hneda 13_sk_pout_hneda 14_sk_pout_hneda 15_sk_pout_hneda
16_sk_pout_hneda 17_sk_pout_hneda 18_sk_pout_hneda 19_sk_pout_hneda 20_sk_pout_hneda
21_sk_pout_hneda 22_sk_pout_hneda 23_sk_pout_hneda 24_sk_pout_hneda 25_sk_pout_hneda
26_sk_pout_hneda 27_sk_pout_hneda 28_sk_pout_hneda 29_sk_pout_hneda

Novější zápis: Oddílový výlet a brigáda ve Valdíkově – Luňáci (11.–13. 5. 2007)
Starší zápis: Skautská pouť z pohledu Modré šestky (28. 4. 2007)

Úterý 29. 11. ’22
svátek slaví Zina

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. listopadu 2022 v 0.44