Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Výlet Vranováků do jeskyní

17. 11. 2018

Ráno jsme odjeli vlakem z České do Židenic a odtud autobusem nad Kaprálův Mlýn. K němu jsme sešli, hrajíce pískačku a málem se přizabijíc. U Kaprálova Mlýna jsme hru ukončili a u kříže jsme si pověděli o dnešním datu. Od této základny jsme pokračovali v cestě do jeskyně Pekárna. Tu obzvlášť vlčátka pilně prosvěcovala baterkami, vířila prach a udivovala se netopýrům. Až byla jeskyně dostatečně plná prachu, opustili jsme ji a pak, pozorujíce vyschlé koryto povodňové Říčky, jsme pokračovali v cestě na Švédův stůl. Ten jsme po svačině prolezli, někteří se pokoušeli prolézt jakousi zaprášenou myší dírou, ale dřív než se jim to povedlo, vyšli jsme raději dál. Bahnivým tunýlkem jsme se procpali do Malčiny jeskyně, se skrčenou hlavou se dostali do trochu větší prostory a tam se už raději otočili a šli zpět. Někteří vylezli poněkud špinavější, ale někteří bez úhony. Další jeskyně v pořadí byla Netopýrka, která byla kratší, ne tak uzoučká, zato ji zdobily nádherné vápencové vodopády. Pak jsme si zahráli pár her a šli na autobus. Veverka po cestě dělal strašný blbosti a hrál si na robota, o čemž byla totiž minulá hra. Na zastávce tomu bylo stejně tak. Autobusem a z Židenic vlakem jsme se dopravili do České. Zde se vlčata rozešla domů, ale my ne. My jsme ještě šli k Jiráskovi dělat úkoly na Svojsíkáč – podávačku kytek, představení družiny. Týpko měl mírné nedostatky s připraveností krmítka, přesto tato akce skončila úspěchem. Když jsme mezi posledními odcházeli s Honzíkem domů, z České šlehal ohňostroj na oslavu svobody. Nebo že by slavili, že jsme už konečně odešli?

Jožka

Výlet jeskyňový
V Mezinárodní den studentstva, tedy 17. listopadu léta Páně 2018 sešli jsme se všeci natěšení, v hojném počtu, vlčata i skauti na nádraží v České. Vlakem dojeli jsme do Židenic, již na zastávce Lesná připojil se Venoušek, odtam pak autobusem ku Ochozu a pěšky ke Kaprálovu mlýnu, největší skautské základně v republice, pokud se nepletu, kde nám Vašek povyprávěl něco o historii tohoto místa a též o zdejších dřívějších pobytech vlčat z našeho oddílu. Před vchodem do CHKO Moravský kras věnovali jsme se hodně pískačce, potom na příhodném místě svačině a po našem dobytí jeskyně Pekárna průzkumu tohoto rozlehlého prostoru. Následovalo sledování podivuhodností koryta říčky Říčky a především množství jeskyní, konkrétně to byly: Netopýrka, Švédův stůl, zabahněná Malčina, ještě nějaké ty hry na konec a čekání na autobus v Ochoze. V Židenicích jsme zas přestoupili na vlak, ale zatímco vlčata šla již spokojeně domů, Jeleni se ještě nějakou dobu věnovali v nedaleké naší dílně plnění úkolů ohledně soutěže časopisu Skaut.

Jirásek

Krásné podzimní soboty (vranovská část oddílu hrabala listí již před týdnem) využili Vranováci k návštěvě Moravského krasu. Vlakem z České dorazili do Židenic, odkud se autobusem přesunuli ke Kaprálovu Mlýnu u Ochozu. U kříže, postaveného manželi Kaprálovými, jsme si připomněli dnešní výročí 17. listopadu, ostatně na příkladu Mlýna jsme si nejlépe ukázali doby slávy i temna celé naší vlasti.
Po prohlídce skautské základny jsme putovali údolím Říčky, podívali se na její vývěr i ponor. Potom už jsme prozkoumávali zdejší jeskyně, nejdříve obrovskou Pekárnu, potom malý Švedův stůl, vsoukali jsme se do Malčiny jeskyně, kde jsme se, jak bylo slibováno, i trochu zablátili. Nejhezčí jeskyně byla Netopýrka, zde se nám moc líbilo. Mezitím jsme občas jedli, občas jsme si hráli, nakonec jsme došli do Ochozu, odkud jsme zamířili opět směrem domů.

Vašek

2018-11-17 vranovaci jeskyne 02 2018-11-17 vranovaci jeskyne 04 2018-11-17 vranovaci jeskyne 05 2018-11-17 vranovaci jeskyne 12 2018-11-17 vranovaci jeskyne 16
2018-11-17 vranovaci jeskyne 20 2018-11-17 vranovaci jeskyne 21 2018-11-17 vranovaci jeskyne 22 2018-11-17 vranovaci jeskyne jozka 01 2018-11-17 vranovaci jeskyne jozka 03
2018-11-17 vranovaci jeskyne jozka 04 2018-11-17 vranovaci jeskyne jozka 05 krystof matej matous
plavacek vena

Novější zápis: Hrabání listí v klášterním parku (17. 11. 2018)
Starší zápis: Sázení lípy v Novém Lískovci (28. 10. 2018)

Sobota 20. 8. ’22
svátek slaví Bernard

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 20. srpna 2022 v 7.42