Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Jeleni na běžkách

26. 1. 2019

Jednoho krásného dne Jožku, rádce Jelenů, napadlo, že by se mohla jeho družina vydat na běžky. A jelikož v okolí Vranova sněhu moc nebylo, v sobotu 26. 1. jsme vyrazili vlakem do Nového Města. Zde bylo sněhu až moc, na zemi půl metru, za krk nám pořád padal další. Přesto jsme statečně obuli běžky a vyrazili směr Studnice. Zatímco někteří zkušení vesele skotačili v čele pelotonu, několik poněkud trápících se jedinců zaostávalo. Do kopce to klouzalo, z kopce to zase nejelo. Ani dodatečné nanesení toho správného vosku už moc nepomohlo. A tak jsme si původně naplánovaný okruh poněkud zkrátili a právě včas jsme dorazili zpět do Nového Města na vlak domů.
I když jsem tušil, že běžky nebudou pro všechny zrovna „žůžovní“ zážitek, musím pochválit Týpka a Jiráska, že ani necekli a trpělivě snášeli tíhu dne i běžek až do zdárného cíle. To je to skautské stoupání na horu! My ve skautu se snažíme učit kluky žít, ne si jen užívat. A občas snášet i nějaké ty obtíže.

Vašek

Bylo devět stupňů pod nulou – ideální teplota na běžky. V osm ráno se kompletní družina Jelenů sešla s běžkami v ruce na nádraží v České. Za čtvrthodinu jsme nastoupili do vlaku a odjeli přes Kuřim do Nového Města na Moravě. Ve vlaku jsme s průvodčím zrovna potkali zácvik, kterýžto se pořádně zapotil s našimi složitými čtyřmi typy jízdenek. V Novém Městě s námi vystoupilo několik dalších běžkařů do poměrně husté chumelenice. Jak nejrychleji jsme mohli, vypadli jsme z města, obuli běžky a vylezli na první kopec. Už teď se však projevily nedostatky Jiráskova a Týpkova vybavení. Týpkovi lyže poměrně podkluzovaly, Jirásek si zas místo běžkových hůlek vzal sjezdové a tak se jim jelo hůř než ostatním, kterým to naopak jelo poměrně dobře, přestože většina stála na běžkách poprvé. Raději jsme tedy trasu zkrátili. Po průjezdu mezi lesy a namazání Týpkových lyží jsme projeli Rokytnicí a pokračovali k Medlovskému rybníku. To už začala ta příjemnější část výletu – klesání. Občas se před námi vyskytl malý brdek, ale většinou jsme sjížděli dolů- někdy po loukách, jindy po stopě. Z některých svahů se nedostal bez pádu nikdo. Na konci se v očích některých rovinky s mírným náklonem jevily jako nezdolatelné kopce a „ten brdek, z kterého už je vidět Nové město“ jako by se vůbec nepřibližoval. Přesto jsme se přes něj dostali, v sněhem zapadané busové zastávce si zuli lyže a došli na nádraží. Tam jsme se napili horkého čaje a kakaa a některým jakoby se znovu vrátila všechna energie a síla. Asi za půl hodiny nám jel vlak a něco před pátou jsme se rozloučili s Vaškem a vystoupili z vlaku. Čekala nás ještě práce u Jiráska, kde jsme měli za úkol na čas vyhledat na internetu několik informací. Zdržela nás v podstatě jen to, že jedna ze skupin vyhledávala špatnou část informace. I přes tuto komplikaci jsme úkol dodělali s poměrně dobrým časem a v očekávaný čas výlet ukončili.
I přes nepříjemné počasí a zlobící lyže jsme si něco zažili a především podrádcové se přemáhali, když si stěžovali jen potichu.

Jožka

Na svátek svatého Timoteje a Tita, v sobotu 26. ledna léta Páně 2019 po osmé ráno sešli jsme se v České na nádraží tentokrát s běžkami. Nasedli jsme do vlaku, přestoupili v Kuřimi a pak vystoupili až v Novém Městě na Moravě. Hned na perónu jsme zapadli do sněhu, na kraji města jsme nasadili lyže a skrze louky, pole a cesty udělali okruh, který měl původně být o něco delší a ozvláštněný pečlivě nachystanými hrami, ale v důsledku nevyhovujícího počasí a také mé nespolehlivosti v chystání her a nemotornosti na běžkách, byl výlet kratší a ne tak laděný do atmosféry Zimní války, jak původně být měl. Na nádraží v Novém Městě na Moravě nám Vašek zpříjemnil čekání koupí krémového nápoje z automatu s vysokým obsahem cukru a pak již přijel vlak a my zpocení se do něj nasoukali, přestoupili v Tišnově a po příjezdu do České jsme ještě u nás vyřešili nějaké úkoly do soutěže časopisu a výlet se stal minulostí, pravda zaprvé nezapomenutou a za druhé nezapomenutelnou.

Jirásek

2019-01-26 jeleni_na_bezkach 01 2019-01-26 jeleni_na_bezkach 02 2019-01-26 jeleni_na_bezkach 03 2019-01-26 jeleni_na_bezkach 05 2019-01-26 jeleni_na_bezkach 07
2019-01-26 jeleni_na_bezkach 08 2019-01-26 jeleni_na_bezkach 09 honza_p zapis Typko

Novější zápis: Zimní výprava Zelené šestky (26. 1. 2019)
Starší zápis: Tříkrálová sbírka Vranováků (5. 1. 2019)

Čtvrtek 8. 12. ’22
svátek má Květoslava

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 8. prosince 2022 v 0.44