Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Výlet Vranováků do neznáma

23. 2. 2019

Tentokrát se Vranováci vydali do neznáma. A to doslova. Byť si myslíme, že okolí Vranova známe již dokonale, na této výpravě jsme se dostali na místa, kde nejen že nikdo z nás ještě nebyl, ale, řekl bych, že ani lidská noha zde již dlouho svůj otisk nezanechala. Prozkoumali jsme severní část hřebenu Babího lomu, kolem Spálené skály jsme se dostali do prameniště říčky Kuřimky, kde jsme se na romantickém místě mezi zamrzlými meandry rozhodli uvařit oběd. A ne jen tak obyčejný. Vojta si usmažil křepelčí vajíčka, Véna se rozhodl pro gulášovou polívku, Honzík a Plaváčkem dali přednost polívce s játrovými knedlíčky a Vašík s Kryštofem sáhli po polívce rajské. Jeleni opět experimentovali. Původně plánované noky na dva způsoby – na sladko s mákem či s osmaženým špekem a cibulkou – se zrovna moc nepodařily, přesto si výsledek všichni pochvalovali. Místo noků byla sice jakási hustá bramborová kaše, přesto zalitá cibulkou se slaninou a zelím – no, nemělo to chybu! Potom se už jen uklidilo a pelášilo se domů.
Zpestřením v této neprobádané krajině kromě několika her byl nález jakéhosi řetězu, který čouhal se země. Ve stylu „táhli, táhli, ale řepu nevytáhli“ se postupně zapojili všichni Jeleni, ze země sice vytáhli řetěz bez očekávané krávy, ale stálo to zato, poněkud rozmazaná momentka dokumentuje okamžik vytažení řetězu těsně před pádem Jožky do potoka.

Vašek

Výlet nejen na Babí lom

23. února, léta Páně 2019, ve svátek svatého Polykarpa, jako obvykle o půl deváté sešli jsme se jak Jeleni, tak Zelená šestka na Náměstí Knížat z Lichtensteina a poté, co jsme se rozdělili a zase sešli, abychom s jistotou nabrali Kryštofa, vyšli jsme směrem k Lelkovadlu, kde jsme si před svačinou něco zahráli a poté vydali jsme se do skal Babího lomu, když jsme se dostatečně vyblbli a užili výhledů na TOS Kuřim, pokračovali jsme v cestě směrem na Svinošice podél potoka Kuřimka, jehož ledy mnohé naprosto fascinovali až je museli rozbít, nebo si do potoka rovnou šlápnout a u něhož jsme nakonec uvařili. Přes naše očekávání jsme si posléze pochutnali na kaši z bramborového těsta buď se špekem se zelím na cibulce nebo s mákem a cukrem. Zatímco vlčata již upalovala na vranovský masopust, my ještě dojedli, dobalili kotlík a příslušenství a hodlali zkratkou vlčata dohnat. Chvíli jsme si poseděli u studánky svatého Huberta přesvědčeni, že čekáme na vlčata, naplánovali jsme řešení hektického přelomu letošního května a června a když jsme zjistili, že nás vlčata předběhla, vydali jsme se na Vranov, kde jsme se potkali jak s vlčaty, tak s masopustním průvodem. Povedený to výlet.

Jirásek

Výlet Vranováků zamrzlými mokřinami

Bylo téměř 10 stupňů pod nulou, přesto se Vranováci ráno sešli u Vranovského kláštera. Počkali jsme na příchod některých členů a vyšli k Lelekovadlu. Na každém kroku jsme poznávali kdejaký strom, občas si něco zahráli a tímto způsobem jsme se dopravili až na vrchol Babího lomu. Po hřebeni jsme pak šli na Spálenou skálu. Ti, co chtěli zůstat s oběma nohama, sešli raději těsně pod hřeben. U Spálené skály se nám před očima zjevil treehouse a jeho bílé okolí, polepené pravděpodobně papírovou hmotou. Bližší důvod tohoto povrchu se nám nepodařil zjistit. Od této pošpiněné stavby jsme přes hluboký les šli dolů, hledajíce potok Kuřimku. Tu jsme nakonec našli, a když jsme se dostali na bývalou bažinu, teď však zamrzlou, usadili jsme se a začali vařit. My, Jeleni jsme měli původně v plánu bramborové noky s uzeným, když však jsme zřeli a pozřeli náš výtvor, zhodnotili jsme jej jako noky v bramborové kaši s uzeným a zelím. Po jídle jsme ještě sbalili zrezlý řetěz, co jsme společnými silami vytáhli ze země a šli za vlčaty, která vyrazila asi čtyři minuty před námi. Rozhodli jsme se pro zkratku, předpokládali jsme tedy, že vlčata jsou ještě za námi a počkali jsme na ně u studánky sv. Huberta. Po deseti minutách jsme to vzdali, pokračovali jsme v cestě na Vranov a od jedněch hodných lidí jsme vyzvěděli, že vlčata už tudy prošla. Málem jsme se přizabili na ledovém povrchu cesty, přesto jsme v předpokládaný čas návratu vystoupili na plošinu u kláštera a to zaráz s vlčaty.

Jožka

2019-02-23 vylet_vranovaku 01 2019-02-23 vylet_vranovaku 02 2019-02-23 vylet_vranovaku 03 2019-02-23 vylet_vranovaku 04 2019-02-23 vylet_vranovaku 05
2019-02-23 vylet_vranovaku 06 2019-02-23 vylet_vranovaku 07 2019-02-23 vylet_vranovaku 08 2019-02-23 vylet_vranovaku 09 2019-02-23 vylet_vranovaku 10
2019-02-23 vylet_vranovaku 11 Jan Pacek honza_m plavacek vena
vojta1 vojta2

Novější zápis: Výlet Ostřížů a Svišťů (23. 2. 2019)
Starší zápis: Jarní prázdniny Hellsinki 2019 (9.–16. 2. 2019)

Neděle 18. 4. ’21
svátek slaví Valérie

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 5. dubna 2021 ve 20.04