Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Okrskové kolo Svojsíkova závodu

6. 4. 2019

Na svatého Notgera, tedy 6. dubna léta Páně 2019 se před osmou hodinou sešlo množství skautů a skutek, aby se v přírodní památce Pekárna zúčastnili Svojsíkova závodu, jenž byl v letošním roce laděn na motivy dobrodružství Asterixe a Obelixe, ovšem nutno podotknout, že vložit galské, pohanské motivy mezi skautské dovednosti by bylo pravděpodobně značně obtížné a tak se tyto motivy projevily pouze formou scénky na samotném zahájení této akce. Pro naši družinu začalo soutěžení modulem Brány, na kterých jsme individuálně poměřovali schopnosti jako je znalost přírodnin, všeobecné znalosti, logické myšlení, práce podle návodu, překonávání se, fyzická zdatnost, plánování schůzek, znalost dopravních značek a pravidel, atd. Po krátké pauze a méně formálním nástupu následovala druhá půle programu – závod. Na první stanoviště nás a družinu z Bílovic odvedl Kuře a mezi disciplínami nás kromě překážkové dráhy, kde jsme začali, čekaly též občanské hodnoty, smysly, zdravověda, řešení kritické situace, vyhledávání informací, atd. Čas nás tlačil a vyhlášení, které začalo kolem půl šesté bylo tedy značně uspěchané, ale i přesto jsme si báječně užili chvíle, kdy stále nezaznělo naše jméno, hlásili desáté místo – Svišti z Jednadevadesátky, dostali se do první pětky, čtvrté místo – bylo nám jasné, že jsme se od minula zlepšili, třetí místo – Dycky Ostříž, i přestože organizátoři jméno další družiny našeho oddílu trochu zkomolili, bylo nám jasné, že v oddílu jsme nejlepší, a když se pak potvrdilo naše vítězství – z ohromným jásotem jsme se nahrnuli pro odměny a plastový artefakt, jenž s trochou fantazie připomíná vítězný pohár. Vypadajíc jako procesí jsme se nahrnuli k nejbližší zastávce a přinejmenším do půl sedmé jsme byli všichni doma. Jako jediný nedostatek této akce nemůžu nezmínit pozdní zaslání informací, ale každopádně velký dík organizátorům za organizaci, myslím, že za celou družinu mohu zapsat, že jsme si toto kolo Svojsíkova závodu užili.

Jirásek

Svojsíkův závod pohledem družiny Jelenů

V sobotu ráno se sešla spousta skautů a skautek z půlky Brna u žebětínského lesa Pekárna. Po registraci a přesunu do centra Pekárny se rozlehl pískot a my po družinách přiběhli do nástupu. Pak k nám přiběhli Asterix s Obelixem a Panoramixem a konstatovali nám, že musíme sehnat byliny pro kouzelný lektvar. Hned po nástupu jsme se do toho dali. První polovina družin formou Závodu, ta druhá polovina (mezi nimi i my) sháněla přísady na stanovištích Bran. Poznávali jsme přírodniny, namáhali mozky v složitých úlohách, stejně tak svaly na fyzické zdatnosti, zkoušeli jsme, jak jsme zruční a spoustu dalších věcí. Poněvadž ale byl každý jen na třech branách, brzy jsme neměli co dělat a tak jsme z dlouhé chvíle skákali přes dvě protisměrná švihadla a tím soutěžili v další, časopisové, součásti Svojsíkova závodu. Kolem poledne se pozice obrátily, a zatímco první půlka družin soutěžila v Branách, my jsme byli Kuřetem odvedeni, abychom běželi napříč Závodem. Nejprve jsme u něj přes provázky tahali barel plný vody, pak jsme běželi na další stanoviště, kde na nás čekali rozhodčí s různými úkoly. Hledali jsme informace z knih, čuchali jsme k různým druhům koření a trav, ošetřovali jsme na výletě poraněné kamarády, navzájem si popisovali a kreslili obrázky, přemýšleli nad naším chováním v krizových situacích, či odpovídali na otázky našich práv a svobod. Jednou jsme byli trochu zmateni podpisem rozhodčího na jiný řádek tabulky, tím jsme ale ztratili jen deset minut a tak půl hodiny před koncem jsme vešli do cíle s dobrým pocitem, že tentokrát jsme zdravovědu nepokazili, právě naopak, stejně jako spoustu dalších stanovišť modulu Závod. Pak už jsme neměli téměř hodinu co dělat, pokračovali jsme tedy v tradici minulého roku a bojovali jsme o pařezové trůny. Nikdo na nich ale nevydržel déle jak minutu a tak jsme přešli k poklidnějšímu stylu zábavy a jen jsme si vsedě povídali. Pak už ale přišel očekávaný nástup s vyhlášením výsledků. Hlasy rozhodčích velmi drásaly naše nervy, když vyhlašovaly poslední místa, na nichž byly hlídky začínající na dvacet… Hlídka číslo dvacet jsme totiž byli my. Chvíli jsme si říkali, jestli na naši družinu nezapomněli. Nakonec se ale ukázalo že spolu s Dycky Ostříži na třetím místě postupujeme do krajského kola, i že Svišti skončili taky hezky – na desátém místě. A tak jsme s pohárem prvního místa odjeli autobusem do našich domovů.

Jožka

V sobotu se v krásném kousku přírody v oblasti „Pekárna“ u Žebětína sešlo 28 soutěžních družin skautů a skautek, aby porovnaly své schopnosti v okrskovém kole Svojsíkova závodu. Náš oddíl měl svoje zástupce v pětičlenných hlídkách družiny Ostřížů, Svišťů a Jelenů v kategorii skautů.
Ráno sice bylo zamračené, dokonce i nějaká ta kapka spadla, ale během dopoledne prokouklo z mraků sluníčko a v jarním lese, plném kytiček, bylo radost chodit. Nicméně závodníci asi neměli příliš času hledět si přírody, po slavnostním zahájení je čekalo 7 stanovišť závodu a dalších 9 bran různých úkolů, které měly závodníky prověřit ve všech možných i nemožných oblastech. A tak uběhl celý den, odpoledne bylo slavnostní vyhlášení výsledků. A jak to dopadlo? Mezi 18 chlapeckými hlídkami se všechny naše družiny dostaly do první desítky, Ostříži dokonce obsadili krásné třetí místo a Jeleni vyhráli! Už se kluci těší na krajské kolo závodu.

Vašek

2019-04-06 svojsikuv_zavod 01 2019-04-06 svojsikuv_zavod 02 2019-04-06 svojsikuv_zavod 03 2019-04-06 svojsikuv_zavod 04 2019-04-06 svojsikuv_zavod 05
2019-04-06 svojsikuv_zavod 06 2019-04-06 svojsikuv_zavod 07 2019-04-06 svojsikuv_zavod 08 2019-04-06 svojsikuv_zavod 09

Novější zápis: Skautská pouť v Třebíči pohledem Vranováků (27. 4. 2019)
Starší zápis: Křížová cesta starobrněnských skautů (31. 3. 2019)

Pátek 27. 5. ’22
svátek slaví Valdemar

Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 17. května 2022 v 11.18