Znak Junáka

91. oddíl Junáka Brno

Jednadevadesátka – katolický chlapecký skautský oddíl

Liliový kříž

Tábor Valdíkov 2022 – Duna

17. 7. – 6. 8. 2022

Po 18. 7. – den 1.
První den přijely vlčata. A skauti stavěli tábor (stavěli kuchyň, hangár, stany a vůdcáky). K večeři jsme dojedli svoje svačiny. A skauti obložené chleby. A pak jsme se vybalili a šli spát.
Karel, Franta, Šimon K.

Út 19. 7. – den 2.
DOPOLEDNE 1: Etapa CTH Žhavení motoru. Sbírali jsme papírky a získávali suroviny. DOPOLEDNE 2: Táborové práce. Trhali jsme stromečky. ODPOLEDNE 1: Žbluňk. Koupali jsme se, plavali jsme na ananasech. ODPOLEDNE 2: Družinový program. Dělali jsme si jmenovky ze dřeva na stan.
Kryštof Zaplatil, Felix

St 20. 7. – den 3.
Na snídani jsme měli chleba se sýrem. Pak byl nástup, po nástupu bylo bodování stanu. Pak bylo CTH. V CTH jsme malovali vlajky a stavěli mosty. Pak byla svačina a na svačinu byl banán. Nejdřív byly táborové práce a pak byla kolečka. Pak byl oběd. Po obědě byla Akce Šplouch. Po tom byla sváča. Odpoledne jsme šli do dubovýho hájku a tam jsme zpívali. Pak byly langoše. Potom bylo čtení pro vlčata. Dobrou noc!
Jonáš Zaplatil a Petr Kasal

St 20. 7. – den 3.
Dnešní den začal poněkud špatně, jelikož byl Rep v 3:00 vzbuzen aby si vzal prášky na spaní a nenapsal to tam nikdo z vedení nýbrž někdo ze skautů. Taky Prokop Hladík nevzbudil Vojtu Ullmanna na poslední hlídku, tudíž byla pozdě vzbuzena kuchyň i táborový. Ráno při nástupu se Tom pokoušel o vtip tím, že říkal programy trochu v jiném pořadí než byly v reálu. Dopoledne byla etapa CTH s názvem „Gilda volá Pata i Mata“, ve které jsme měli z přiděleného počtu lan a špejlí (podle úspěchu v předchozí etapě) postavit co nejpevnější přistávací plošinu, jejíž pevnost se testovala tím, že se na plošinu postavila plechovka, do které se postupně přilévala voda, dokud plechovka nespadla nebo plošina nepraskla. V plošině musela být také díra, kterou by prošel kvádr 40×10 cm (viz obrázek).
Většině skupinek se podařilo postavit plošinu, která unesla jen plechovku a pár ml vody a některé skupinky špatně pochopily zadání. Pak byly kolečka, ve kterých vlčata skládala vlaštovky a skauti měli s Jiráskem povídání o mýtech a s Jirkou povídání o tom, jak volat záchranku, resuscitování spacáku a simulovaný telefonát pro záchranku. Odpoledne bylo koupání, při kterém Honza Hynšt vylovil ze dna Mrhovce obří škebli. Po koupání byl program jménem Teplo, při kterém jsme pod vedením Šimona Švejdy zpívali písničky.
K večeři pak byly langoše, ale nebyl sýr a bylo málo česneku.
Vítek Janík

St 20. 7. – den 3. – Langošová hit-paráda
Hned, co nás dostali ze spacáků, Jirka se s námi vydal na palouček za latrínami. Vskutku parádní prostředí pro flexibilní radovánky.
Program začal CTH hrou na postavení přistávací plochy, na kterou mělo údajně doletět naše přistávací těleso. Po ukázkovém náhledu to však mohlo připomínat TOWER BRIDGE.
Překvapivě se nám to ale povedlo. Při prvním náhledu nad naši architektonickou stavbou nad námi musel zlomit hůl Jirásek, Jožka apod., kteří kontrolovali průběh celé práce. Zkrátka i labilní těleso se může ukázat jako jedna dobrá stabilita. Následovala kolečka, která nemohla začít ničím jiným než Jirkovým vypravováním ze své záchranné služby a vyzkoušení si resuscitovat spacák 4 min vkuse.
/ Ukázka z Jirkova příběhu: „Ženská měla 5 promile v krvi. Flusala kolem sebe a podřezala si žíly. Nakonec došlo k úspěšné záchraně.“ /
Oběd byl v podobě nivy a těstovin. Po dlouhém poledňáku následovalo tradiční koupání, kde jsme se pokusili svrhnout a potopit Vencův koráb, avšak marně. A večeře byla ve znamení langošové přesycenosti.
Jan Mergl – Banoš

Čt 21. 7. – den 4.
Ve čtvrtek 21. 7. 2022 jsme šli na půldenní výlety – kvůli velkému horku jsme nešli na jednodenní výlety. My Ostříži jsme šli do Doubravy ve které jsme se vozili na lanovce a houpali na houpačce. Po nějaké době za námi přišla hnědá šestka. Chvíli jsme kecali s Venckem a pak jsme šli zpět do tábora. Z tábora jsme se šli ještě koupat do Mrhovce kde jsme také jezdili na lodích a skákali z mola a taky plavali na vestách. Já s Markem a Zdeňkem jsme také byli prozkoumat konec rybníka, ale bylo tam bahno a větve a šutry ve vodě. Svišti šli do Budišova, kde byli u Coopu a pak zpátky po silnici do tábora. Ježci šli kMrhovci, kde se koupali, a pak k posedu, kde hráli baseball. Zelená šestka šla přes Valdíkov do Náramče na koupání, kde byli též Jeleni a pak zpět do tábora. Hnědá šestka šla v podstatě stejnou trasu jako my akorát byla cca o hodinu opožděná. Šedá šestka šla přes Valdíkov do Kojatína k Mrhovci a zpátky do tábora. Během výletu jsme měli také najít v každé družince vzkaz od špeha na Arrakisu. Za vzkaz byla výhoda do CTH. U nás našel vzkaz Tade a například u Svišťů Štěpán. Po skončení výletů byla sprcha a skauti vařili po večerce čaj.
Vítek Janík

Pá 22. 7. – den 5.

  1. BRAMBOHRÁTKY: Loupání brambor na oběd.
  2. ETAPA CTH ARAKEEN: Měli jsme za úkol připravit město na příchod rodu Atreidů. Ale zjistili jsme, že máme za úkol zneškodnit bombu na nějakém poli. V městečku se dalo vydělávat třemi způsoby: trhání trávy kolem stromků, policie a kasino. Dalo se získat peníze kradením, ale to nebylo tak efektivní a bylo to trestáno policií. Dalo se získat první koření a peníze. V městě byli uctívači vody. Uctívači chodili po městě a uctívali vodu, sem tam někoho pokropili. Na některé vylili celý kýbl vody. A říkali že: Ve vodě je život, věřte ve vodu a budete spaseni. A dělali ÓÓÓM. Bombu jsme nestihli deaktivovat. Jednak došel čas a taky jsme nevěděli celý kód. V městečku se taky střídal den a noc. Ve dne jsme museli být pod střechou jinak jsme umřeli. V noci jsme mohli chodit neomezeně. Když jsme si koupili filtršat, mohli jsme chodit ve dne jako v noci.
  3. KOLEČKA: První skupina telefonovala s Tomem Podroužkem s polními telefony. Druhá skupinka se bavila o larpech s Jiráskem a Markem Palánem.
  4. DRUŽIŇÁK: V družinovém programu šli Ostříži nad Kojatín do lesa na ametysty. Našli jsme hodně ametystů.

Lukáš Janík

So 23. 7. – den 6.
Ráno jsme vstali v pozdním budíčku (kvůli noční hře) a vydali jsme se na rozcvičku. Po rozcvičce nás čekala ranní hygiena a úklid na bodování. Poté jsme měli na snídani chleba se sádlem a práškovou paprikou. Jak jsme dojedli, všichni si ještě běželi uklidit do stanu a převléknout se do kroje. Na nástupu se nic zvláštního nedělo. Po nástupu jsme se sbalili a po krátkých instrukcích jsme se vydali na hru „Ťap ťap“. Až na pár střetnutí hra proběhla dobře. Jak jsme došli do tábora, tak nás čekalo krátké volno a pak jsme se vydali na družinový program. Co nám skončil družinový program, šli jsme na oběd – polévka s boloňskýma těstovinama – moc nám všem chutnalo. Měli jsme kratší odpolední klid a následovala mše svatá, sice jsme chvilku museli čekat, ale čas jsme zabavili zpíváním písniček. A po mši nás čekalo dlouhé volno. Jak jsme si odpočinuli, tak jsme to zajedli večeří – chlebem s máslem a marmeládou. Po jídle se ozvala trubka na 1. pískání a než jsme se nadáli, byli jsme na nástupu. Jak Lukáš zavelel rozchod, spěchali jsme na hygienu. Ještě než jsme šli spát tak si vlčata přečetla knížku. Poté jsme uslyšeli hlas zvonu a rychle na večerní modlitbu. Následovala večerka a po náročném, ale zábavném dni jsme se vydali na kutě.
Kryštof Komosný

Po 25. 7. – den 8.
První polovinu dopoledne probíhaly táborové práce, kde skauti zpracovávali dřevo, zatímco vlčata trhaly trávu kolem stromků. Po svačině byla etapa CTH s zašifrovaným názvem „Kdo to byl“. Zde skauti hledali zrádce, Harkonenského špeha, který byl někde ukryt, za pomoci seznamu obyvatelstva s různými vlastnostmi. Každý měl z tohoto seznamu udělenou nějakou postavu. Cílem bylo přijít na to, která postava se po tábořišti neprochází a tedy je někde ukrytá. Vlčata mezi tím chodili po bludišti vysekaném v kopřivách a snažili se zde nasbírat co nejvíc stravidií a surovin na lektvary. Aby to ale nebylo tak jednoduché, promenovaly se zde smrtelní i nesmrtelní vedoucí, kteří se starali o zkrácení životů vlčat.
Po poledním klidu bylo koupání a pak zpětná vazba na včerejší oddílovou hru. Po svačině následoval družinový program, věnovaný přípravě na nadcházející dvoudenní výlety vlčat a trojdenní putování skautů.
Pokus o přepis obrázkového zápisu Vojty Bednáře

Pá 29. 7. – den 12.
Tento den začal nehlášeným přepadem ve 3 ráno. Přepad hodil dýmovnici do dolního hangáru a vyskládal tam kobereček z petard. Nikoho vedení nechytilo a vedoucí hlídali tábor až do rána.
Dopoledne skauti nosili klády do tábora, řezali je a vozili za srub. Po práci byla oddílová hra „Skaute nazlob se“, ve které jsme hráli rozděleni do pěti skupinek člověče nezlob se. Místo hodu kostkou jsme se posunovali podle čísla na papírku. Papírky byly: – za házení koulí do kyblíků, – trakař přes danou dráhu (jeden skaut a jedno vlče), 3 – nesení vlčete s plechovkou na břiše za ruce a nohy s plechovkou na břiše (nesli ho 2 skauti), 4 – každý nesl jeden konec provázku a uprostřed bylo víčko od zavařovačky a na něm tenisák co nesměl vypadnout (2 skauti a 2 vlčata a neslo se to přes dráhu), 5 – opičí dráha s obíháním kolem kůlu, skokem přes balík sena a sedem na hrnec (3 vlčata a 2 skauti), 6 – čtyři lidi (min. 2 skauti) se drželi ve dvojicích za ruce a přes ně přelézala 2 vlčata (3×). Hrálo se standardně na vyhazování a na 6 se házelo (dával papírek) znova. Po obědě byla etapa CTH „V poušti“, kde jsme po dvojicích chodili s figurkou po mapě a naráželi na naleziště koření, zdroj imperiálních kupónů, tlouky, volnou poušť, fremenské síče, dunařské posádky (aréna), dunivé písky. Mohli jsme také potkat písečného červa, kterého přivolával tlouk. Pokud jsme potkali červa nebo prohráli v areně, tak jsme umřeli a vrátili se do domečku a odevzdali vše, co jsme získali. Na nalezišti jsme získali koření, u hor jsme museli dojít k posedu a u dunivých písků jsme museli přejít mezi hangárama písečnou chůzí. U síčů jsme šli za fremeny (do zvoňáku) a měli jsme je ukecat, aby nám dali příslib pomoci proti Harkonnenům. Pohnout jsme se mohli maximálně o 10 polí. Doběhnutí k balíku sena bylo za 3, řezání dřeva za 5 a 10 kliků za 1 (stačilo když to dělal 1 z dvojice).
Po etapě byl družiňák a navečer přijel Vodík a Ondra Letocha. Vodík hrál večer na Filipovu trubku večerku, ale moc mu to nešlo. Večer byl pak slib, ale nikdo z Ostřížů nesliboval.
Vítek Janík

So 30. 7. – den 13.

  1. DRUŽIŇÁK: V družiňáku jsme hráli Mafii a Sabotéra. Vždycky bal sabotér Venca, Kuře a 2× Marek.
  2. KOLEČKA: Jedna skupinka byla u Adama Rozenkrance a druhá s Ondrou Letochou a potom s Vencou. Adam říkal, jak se řeší nehody šalin a autobusů v Brně. A potom o služebních jízdních řádech. Ondra Letocha říkal, co je ještě nad střediskem. A s Vencou jsme rozdělávali oheň když mrholilo a foukalo. Taky jsme nemohli použít papír.
  3. MŠE SVATÁ: Mše svatá se konala v jídelně. Od nás Ostřížů držel totemovku Zdenda. Mši sloužil kněz Tomáš Caha, protože zapomněl bezlepkové hostie, tak bezlepkáči měli Krev Kristovu.

Lukáš Janík

So 30. 7. – den 13.
Dneska jsme dělali kolečka. První kolo jsem měl kreslení symbolika a druhý kolečko byly šifry. Potom jsme měli družinový program Tam sme si přečetli příběh a pak sme dělali stezky. Odpoledne přijel na tábořiště otec Tomáš Caha, potom začala mše svatá. Zpívali jsme hodně písniček. Nejvíc se mi líblila písnička Chvalte služebníci. Pak bylo volno. Ještě před mší jsem hrál Galaxy Trakr. Byl jsem druhý. Pak byla ta mše a druhé volno. Pak byla večeře a pak večerka.
Adam Jüthner

Ne 31. 7. – den 14.
Ráno jsmese probudili do krásného dne, fučelo, ale za doprovodu písničky nám to vůbec nevadilo. Další ranní překvapení bylo, že nebyla rozcvička. Poté jsme se vydali na snídani, makovec s kakaem, moc nám všem chutnalo. Pak byl nástup a bodování, byli tady čtyři vedoucí z jiného oddílu a bodovali oni. Jako první bod našeho dne byly táborové práce a pro vlčata náhradní program (lepily dřevěné tyčky a vytvářely co chtěly. Potom byla velmi zábavná a bojová etapa. Pak byla modlitba a malá scénka k nastávajícímu Olaškapu. Na oběd byly párky a po odpoledním volnu jsme se vydali na Olaškap. Všechny nás bavil. Proběhl bez jakéhokoliv zranění a podobně. Sláva vítězům, čest poraženým, právě jsme dohráli a vracíme se do tábora, kde už na nás čekala večeře – rizoto se sýrem – další DJova povedená dobrota. Po večeři nás čekal nástup a po nástupu kratičké volno, kdy vlčata čekala na čtení. Po chvilce už si vedoucí začli svolávat vlčata na čtení.
Vedoucí z jiného oddílu už byli pryč. Tihle vedoucí tu byli, protože ten den hodně brzo ráno byl znovu přepad a oni tady z nějakého důvodu zůstali na skoro celej den.
Ale teď zpátky ke dni. Po čtení následovala večerní modlitba a pak večerka. Konečně jsme šli po dlouhém, náročném, ale zábavném dni spát.
Kryštof Komosný

Po 1. 8. – den 15.
Ráno nás vzbudil budíček. Jak jsme se vzbudili, šli jsme na rozcvičku. Potom jsme se nasnídali a šli na nástup. Dále následovala etapa CTH „Chytání vážek“, kde jsme přepadali konvoje a ukrývali jsme se před nimi. Potom jsme šli na družinový program. Po družinovém programu následoval oběd. Jak jsme se najedli, byl polední klid. Po poledňáku jsme se šli vykoupat do rybníku. Když jsme přišli z koupání do tábora, dali jsme si svačinu. Po svačině byla oddílová hra „Administrativa“, kde jsme si zařizovali různé povolení. Po oddílové hře byla večeře a po večeři nástup. Vlčata měla po nástupu čtení. A po modlitbě byla večerka.
Plavák

St 3. 8. – den 17.
DOPOLEDNE 1 TÁBOROVÉ PRÁCE: Skauti sekali dřevo. A vlčata si šla kreslit křídami.
DOPOLEDNE 2 ETAPA CTH: Dobytí Arakeenu zase zpět.
ODPOLEDNE 1 KOUPÁNÍ: Koupali jsme se a Marek přeplaval s Kryštofem a Petrem na druhou stranu.
ODPOLEDNE 2 KOLEČKA: Nejdříve jsme rozdělávali oheň na 1 sirku. A pak jsme stříleli ze vzduchovky.
Marek Čupr

Čt 4. 8. – den 18.
Dnes odpoledne byla závěrečná etapa CTH. V ní jsme obcházeli laboratoře na pěstování rostlin a v každé měli vzít jeden vzorek. My jsme začínali u Marka, který byl na křižovatce v lese mezi Doubravou, Valdíkovem a táborem a museli jsme mu donést 5 listů stromů. Dál jsme šli do Valdíkova na autobusovou zastávku, kde jsem zapomněl sluneční brýle. Pak jsme šli k ceduli „Valdíkov vás vítá“ a odtamtud ke křížku u silnice na Hostákov, kde byla asi nejtěžší šifra: obrácené Brailovo písmo.
Od křížku jsme museli jít k chatě v lesíku u asfaltky mezi Valdíkovem a Kojatínem. U chaty byl Jirka, kterému jsme museli natrhat 5 druhů travin. Od chaty jsme šli k ostrůvku s borovicemi u cesty na Smrk. U ostrůvku nás skoro dohnal Tade a tak jsme museli jít co nejrychleji ke kapličce, odkud jsme šli ke křižovatce mezi Kojatínem a Spáleným Dvorem za Veverkou. U Veverky jsme měli najít 4 věci na věznění a mučení červů a Štěpán našel navíc drát (hodně tlustý). Od Veverky jsme šli na zastávku autobusu Spálený Dvůr, odkud jsme šli do Doubravy a do tábora. Během etapy odešel Tom Halámek s Leonem do tábora, protože měl Leon něco s nohou. Leon jel nakonec do nemocnice a pak domů. V táboře jsme měli pomocí kódů co byl u rostlin otevřít bednu, ve které bylo zašifrované, kde je pohřben Dr. Keyns.
U hrobu Dr. Keynse jsme vsunuli čip, co měli mentati, do ruky Dr. Keynse a na ní blikala dioda a podle morseovky jsme zjistili, kde je náš poklad (v pokladu bylo pití, čokoláda, bonbony a zavařené broskve). Ruka se ale na chvíli pokazila, protože do ní nějaké vlče koplo.
Odpoledne bylo koupání a večer závěrečný oheň. U ohně přešla některá vlčata do skautů (Plaváček, Vašík, Kryštof Komosný, Zaplatilovi a Fofek). Taky byli noví roveři a činovníci. Také se udělovaly přezdívky, dostali je: Fofek, Onďák, Jerry, Piškot, Delfínek. Taky bylo vyhlášení CTH. 1. byl Tade, 2. Onďák, 3. Franta, 5. Štěpán a já a 6. Pico a Banoš.
Večer také vedoucí naháněli nějaké lidi, co se plížili kolem tábora.
Vítek

Pá 5. 8. – den 19.
Tento den byl ve znamení jemného se připravování na odjezd do našich domovů. Zpočátku jsme se tak potloukávali a snažili se veškeré zbytečné věci sbalit, než přišla na řadu skautská zpětná vazba tábora. Tam jsme s Matesem a později i s Jiráskem prodiskutovali, jak zlepšit tábor a jak provést, aby bylo i lépe propracované CTH. Ty hlavní připomínky, co si pamatuji, tak byly: větší svačiny a bojový systém CTH. Následoval oběd, který jsme si náramně vychutnali. Bylo to hlavně proto, že nám naservírovali poslední teplé jídlo za tábor. A bylo znamenité – Čína. Občasným jevem, ale to bývá zřídka kdy, není dostatečný oběd, aby se všichni zasytili dost, tento oběd z této sekce definitivně vystupoval. Poledňák vystupoval ve znamení skautského bodování, načež jsem vybojoval svým úklidem ve stanu velký balík sirek z Indie. (vyrobené)
Načež jsme šli směr Mrhovec – koupání. Tam jako obvykle jsme si užili vodní radovánky s potápěním pod hladinu i s kohoutími zápasy. V táboře nás čekala o něco těžší činnost – bourání Během níž se jednomu Ježkovi podařilo zapálit latrínu. Zprvu byl kolosální povyk, nicméně později se vše uklidnilo a vše vyjasnilo. Následovala večeře a emotivní konec tábora se špekáčkem v puse, kde Šimon převzal hudební stránku.
Jan Mergl – Banoš

přepsal Jožka

Novější zápis: Jelení epický stokilometrový puťák během tábora 2022 (26.–28. 7. 2022)
Starší zápis: Značení Jeleního teritoria (14. 5. 2022)

Čtvrtek 17. 7. ’25
svátek slaví Martina





Podporují nás

Jak psát na web

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 19. července 2025 v 17.03